Model Takibi

12.01.2018 00z ECMWF güncellemesi takibi burada yapılacaktır.


-72h-

72.saatte Azor yükseğinin (Y1) atlantiği duvar gibi kapatmasıyla ve Sibirya yükseğinin(Y2) etkisiyle sistemler Avrupa’ya inmeye başlıyor.

-120h-

120.saatte Sibirya yükseğinin (Y2) biraz geriye çekilmesiyle, Azor(Y1) ve İzlanda alçak basıncı(A) üzerindeki baskı azalıyor. Azor biraz daha dikleşmeye başlıyor ve İzlanda alçak basıncı(A) bize ve Avrupa’ya doğru harekete geçiyor.

-144h-


Azorun(Y1) boş bulduğu yerden kuzeye tırmanmasıyla, İzlanda alçak basıncı(A) biraz daha güneye iniyor. Güneye inen İzlanda, Sibirya(Y2) üzerindeki baskıyı azaltıyor. Baskısı azalan Sibirya’da biraz güneye inmeye çalışıyor ve Azor’la birleşmeye çalışıyor.

-168h-

Diğer basınç dizilimlerinde önemli bir değişiklik olmazken, yeşil ile belirttiğim alçak basınç çok büyük ihtimalle Azor ve Sibirya arasına girecek. Alçak basıncın hareket yönü her zaman olduğu gibi doğuya doğru olacak. Çünkü dünyanın dönüşünden kaynaklı bir coriolis kuvveti var. (Bakınız:500mb haritalarının yorumlanması)

-216h-

168.saatte bahsettiğim alçak basınç(yeşil ile yuvarlak içine aldığım) Azor(Y1) ve Sibirya(Y2) arasına girip ikisinide eski yerlerine yolluyor. Önü boş kalan İzlanda’da(A) tekrar Avrupa kıtasına inerek bize lodos ve yağmur getiriyor.

Anlamadıklarınız yada sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. Model takiplerimiz devam edecek.

Reklamlar