Kar Yağışları Geliyor


Kışın kendini hissettireceği bir haftaya girmiş bulunuyoruz. Bu geceden itibaren yurdumuza giriş yapacak olan sistem özellikle Anadolu’da ciddi kar yağışlarına yol açacak.

Bu geceden itibaren Trakya’dan giriş yağmur giriş yapıyor. Yağışın girmesi ile beraber gece saatlerinde soğuk havada yavaş yavaş doğuya doğru ilerlemeye başlıyor. Marmara’nın çoğunda yağmur olarak düşen yağışlar Anadolu’da ise kar olarak düşecek. (Mor alanlar.)

Yukarıdaki haritada ise 27 Aralık Perşembe günü öğlen saatlerine kadar düşmesi beklenen kar miktarını “tahmini” olarak gösteriyor. Yağışlar özellikle Karadeniz’in yüksekleri ve iç kesimlerinde, İç Anadolu’nun doğusunda, İç Ege’de ve Doğu Anadolu’da yer yer şiddetli olabilir. Kapanan köy yolları haberlerini çok duyabiliriz. Bazı yerlerde okullar tatil edilebilir.

Bu haritada ise beklenen “tahmini” kar kalınlıkları gözüküyor. Değerler inch şeklinde. 2.54 ile çarparak santimetreye çevirebilirsiniz. Özellikle Doğu Anadolu’da hatırı sayılır kar yağacak. Şimdi asıl merak edilen yerlerdeki hava durumlarına bakalım. İstanbul, Ankara ve İzmir.

İstanbul

İstanbul’da bu geceden itibaren kuvvetli bir yağmur başlıyor. Gece boyunca kuvvetli bir şekilde yağacak yağmur Avrupa Yakasında öğlen saatlerine doğru, Anadolu Yakasında ise öğleden sonra kesiliyor. Öncelikle şunu belirtelim bu sistemin şanslı kısmı Anadolu Yakası ve Anadolu Yakasının doğusu. Kocaeli tarafları. Yağışın bitmesine yakın Avrupa Yakasının özellikle yükseklerinde kar görülmesi ihtimali var. Anadolu Yakasının doğusunda ise akşam üstü saatlerine doğru kar şartları oluşuyor. Cephe yağışının bir kısmını kar yağışı olarak alabilirler ki bu da güzel bir kar yağışı demek.

Yağışlar kesildikten sonra ise eski dostumuz DEK (Deniz Etkisiyle Kar. Bilmeyenler https://havaninotlari.com/2015/12/14/deniz-etkisi-kar-bir-kis-fenomeni/ ) devreye giriyor. DEK kütleleri özellikle Anadolu Yakasında ve doğusunda aralıklı olarak hafif veya orta şiddetli kar yağışlarına yol açacak. Kar yağışları kıyılarda örtüye yol açmayacak ancak yüksek kesimlerde şehrin doğusunda kar topu oynamaya yada etrafı beyazlatmaya yetecek kadar kar örtüsüne yol açabilir.

Ankara

Ankara’da ise yağışlar Salı günü öğleden sonra kar şeklini alıyor. Çarşamba gününün ilk saatlerine kadar devam edecek kar yağışı 5-15 cm’lik bir kar örtüsüne yol açabilir. Okulların Çarşamba günü tatil olması muhtemeldir. Çünkü kar yağışı kesildikten sonra hava iyice soğuyacak. Kar buza dönecek.

İzmir

İzmir’de de yağış bu gece itibariyle başlıyor. Salı günü akşam saatlerine kadar devam edecek yağmur ile beraber hava bir hayli soğuyacak.

Kısaca güzel ve hareketli bir hafta bizi bekliyor. Sistemin keyfini çıkarmaya bakalım. Umarız herkes istediği kar yağışını görebilir. Zaten tam yazıyı yazdığım şu saatlerde de sistem ufaktan giriş yapmaya başladı. Radar da gözüküyor. 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s