Medicane Gelmeden Önce Ne Gibi Hazırlıklar Yapabiliriz?


Öncelikle beklenen fırtınanın gücüne bakmaksızın bu önerilerimizi okumanızı tavsiye ederiz. Fazladan önlem almak hiçbir zaman kayıp değildir. Sonrasında üzülmektense, en baştan önlem almak her zaman iyidir. Zorba Medicane’ninin özellikle etkileyeceği yerlerde yaşayanlar için birkaç ön hazırlık bilgisi vermek isteriz. Amacımız kimseyi korkutmak veya heyecan yaratmak değil. Nadiren yaşanan ve halk olarak pek bilmediğimiz bir hava olayı karşısında hazırlıksız yakalanmanızı istemeyiz.

Fırtına öncesi ve fırtınayı takip ederken ne gibi hazırlıklar yapabiliriz?

İhtiyaç olabileceğinden yaşadığınız evin camlarını rüzgardan oluşabilecek olumsuz şeylere karşı güçlendirmek için gerekli malzemeleri önceden edinin. Sadece rüzgarların gücü ile değil, rüzgarların taşıyıp getirdiği bazı cisimleri uçurup camınızı kıracağını unutmayın. Evinize su girebilecek yerlere önlemler almaya çalışın. Her ihtimale karşı erzak ve ilk yardım çantanız hazır ve kolay ulaşabileceğiniz bir yerde olsun. Bölgeden uzaklaşma durumu gerektiğinde önceden kaçabileceğiniz alternatif güzergahları planlayın. Fırtına öncesi MGM tarafından yapılan tüm uyarıları okuyun ve takip edin.

Fırtına yaklaşınca ve fırtına geldiğinde ne gibi şeyler yapmalıyız?

Deniz seviyesinde bulunan yerlerden uzaklaşın ve yüksek yerlerde konumlanın. Herhangi bir acil durum olabileceğinden sürekli iletişim ve haber kanallarını takipte kalın. Fırtına anında kuvvetli rüzgarlar ve aşırı yağışlar olacağından kapalı bir ortamda olmaya çalışın. Evinizdeyseniz, camlardan uzak durun ve evin en güvenli olduğunu düşündüğünüz odasında bekleyin. Fırtınanın etkisini tamamen geçtiğine emin olmadan dışarı çıkmayın. Dışarı çıktığınızda elektrik kaçakları olabileceğinden su birikintilerinden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Bu önerileri olabilecek en kötü senaryolar üzerine verdik. Yine de fırtına öncesi ve fırtına sırasında ne yapabileceğiniz hakkında birkaç fikriniz olsun istedik. Umarız kötü şeyler yaşanmaz. Tüm iyi dileklerimiz etki bölgesinde halkımız ile olacak. Bizi twitter üzerinden takip etmeye devam edin…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s