Son Durumlar


Not: Bu yazı bir tahmin değildir. Havalarda son durumlar ne onlara göz gezdiriyoruz sadece. 

Çok uzun geçen yaz sezonunun ardından Sonbahar’a giriş yapmak bir çok hava delisini heyecanlandırıyor. Tabi heyecanın büyük kaynağı kış tahminleri için olsa da, son bir kaç gündür gerçekleşen ve tahmin edilen hava olayları da heyecanımızı biraz arttırıyor.

 

İlk olarak havalar baya bir soğudu. Salı gecesinden itibaren düşmeye başlayan sıcaklık İstanbul’da sıcaklığı 16-17°C’ye kadar düşürdü. Bu zamanlar için büyük bir sıcaklık düşüşü.

Mesela bu haritada Pazartesi ve bugün (25 Eylül Salı) arasındaki sıcaklık farkı gözüküyor. Özellikle Marmara’da 10-14°C’lik bir sıcaklık düşüşü yaşanmış. Tabi bu sıcaklık düşüşüne neden olan Soğuk Cephe geçişi asıl bizi heyecanlandıran olay. Bu cephe denen şey geçmeden önce, hava sıcaklığı iyice artıyor, rüzgar güneyden esmeye başlıyor. Pazartesi günü bu yüzden baya sıcaktı işte. Gece saatlerine doğru ise cephe yaklaştıkça rüzgar kuzeye dönüp şiddetlenmeye ve sıcaklık ise düşmeye başladı. İstanbul’un yükseklerinde 80 km/s’i geçen rüzgar hızları ölçülmüş. Sıcaklık da iyice düştü tabi. 10-14°C birden.

Tam bu kısa ama sert sistemin heyecanını yaşarken Cuma günü için modeller Medicane (Tropikal Fırtına. Akdeniz’de oluşunca bu ismi alıyor.) oluşumu tahmin ettiler. Tabi Türkiye’de oluşmayacak. İyonya denizinde oluşacak olan bu Medicane’in 3 gün boyunca denizde takılması tahmin ediliyor. Sonrasında ise doğuya doğru harekete geçerek öncelikle Güneybatı Yunanistan’ı etkileyecek.

max_gustskph_120

Kaynak: WXCHARTS / wxcharts.eu

Bu haritada Medicane’in maksimum rüzgar hızı gözüküyor. 120-130 km/s hızlara çıkabilecek bir rüzgar söz konusu. Zaten bu haritadan bakınca Medicane’in izleyeceği rotada kendini belli ediyor. Gördüğünüz gri yerler geçeceği yerler. Pazar günü gibi ise Ege kıyılarımıza yaklaşacak gibi duruyor.  Şiddetli rüzgar ve yağışa neden olabilir. Ancak dediğim gibi, daha kesin olan bir şey yok. Sadece modellere şöyle bir göz attık. Son durumları inceledik. Tahmin yapmadık, yanlış anlaşılma olmasın. 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s