İklim ve Hava Durumu Aynı Mıdır?


Yaz ortasında kavurucu bir gündü. Biri “Küresel Isınma olabilir.” dedi. Gerçekten Dünya’nın değişen iklimi mi havayı bu kadar sıcak yapmıştı yoksa sadece hava mı çok sıcaktı?

UCAR’dan alıntıdır.

Her gün atmosferde gerçekleşen günlük olaylara Hava Durumu diyoruz. Havanın sıcak ya da soğuk olması, yağmur, rüzgar gibi olaylar. Hava durumu her yerde aynı değildir. Sizin olduğunuz yerde sıcak ve açık bir hava olabilir ama başka bir yerde yağmurlu, kapalı bir hava olabilir. Her gün gerçekleşen bu olaylar meteorolojistler tarafından kaydedilir ve tahmin edilir.

Yaşadığınız yerdeki hava olaylarını kontrol eden mekanizmaya ise İklim deniyor. Bir yerdeki hava durumunun uzun yıllar boyunca olan ortalamasına İklim diyoruz. Yani hava durumu günlük, iklim ise uzun yılların ortalamasıdır. Mesela Antarktika ile bir tropikal adanın iklimi birbirinden oldukça farklıdır. Sıcak yaz günleri küresel ısınmanın etkisi olmadan bile bir çok bölgedeki iklimin bir parçası olabilir

UCAR’dan alıntıdır.

Dünya’mız ısındığı için iklimler değişiyor. Peki bu sıcak bir yaz gününü etkiler mi? Belki etkileyebilir. Ancak aşırı sıcak günler geçmişte de olmuştur ve şimdi de olabilir. Aynı şekilde şiddetli dolu yağışları geçmişte de vardı. Şimdi de oluyor. Ancak iklim değişikliği nedeniyle sıcak günlerin sayısı yada şiddetli dolunun sıklığı artabiliyor. Bu tarz olaylar hep vardı sadece daha nadir rastlanıyordu.

Kaynak ve İleri Okuma

1) http://www.eo.ucar.edu/basics/index.html

2) http://www.eo.ucar.edu/basics/cc_1.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s