Kendi Tahmininizi Yapın: Meteoroloji Radarı Nasıl Kullanılır?


Radar kullanarak gün içinde önümüzdeki bir kaç saatte hava nasıl olacak bunu tahmin edebilirsiniz. Öncelikle radar nedir nasıl çalışır ona bakalım.

erzurum-2

MGM’ye ait olan meteoroloji radarlarından biri.


Radarlar önümüzdeki bir kaç saat içinde hangi meteorolojik hadisenin nerelerde etkili olacağını bize söyleyebilirler. Bu yüzden radar kullanımı çok önemlidir ve gayet basittir. Radardan çıkan elektromanyetik dalgalar yağmur tanesi, kar taneleri ve dolu gibi cisimlere çarptıklarında elektromanyetik saçılmaya neden oluyor. Radarların hassas alıcıları da bu saçılmaları tespit ederek yağışın cinsini, kuvvetini ve nereye doğru gittiğini bize gösteriyor.

istppi15

Örnek bir radar görüntüsü.

İlk olarak MGM Radar Görüntüleri adresine giriyoruz ve radar görüntüsüne bakmak istediğimiz şehri seçiyoruz. Ben İstanbul’da oturduğum için orayı seçip anlatacağım, siz istediğiniz şehri seçebilirsiniz.

radar1

Seçtikten sonra karşınıza böyle bir görüntü gelecek. Burada ürün türleri olarak PPI, MAKS, VIL ve RÜZGAR yazıyor. Tek tek anlatayım. Genelde siz PPI ürününü kullanacaksınız. Bu radarların en temel ürünüdür. Bize yağışın şiddeti hakkında fikir verir. MAKS ürünü ise daha çok fırtınalı havalarda ya da kütlenin içerisindeki maksimum değeri görmek istediğimizde kullanılır. VIL ürünü ise kütlelerin içindeki su miktarını gösterir, yağışın şiddeti içinde kullanılabilir yani. RÜZGAR ürünü ise bulutların bulunduğu seviyede rüzgarın hangi yönden estiğini nereye gideceğini tahmin etmek için kullanılabilir.

istppi15

Radar görüntüsünde yazanların ne olduğuna bakalım. Sarı içerisine aldığım yerde saat ve tarih yazıyor. Ama yazan saat UTC zaman diliminde. Yani Türkiye saatine çevirmeniz için üstüne 3 saat eklemeniz gerekiyor. Radarda yazan 18:12 Türkiye saatiyle 21:12 oluyor yani. Kırmızı içine aldığım yerde ise reflektivite değerleri yazıyor. Hatırlarsanız yazının başında radarların elektromanyetik saçılmaları tespit ederek çalıştığını söylemiştim. Ne kadar fazla saçılma olursa bu renkte kırmızı ve mora doğru gidiyoruz. Kısaca, renk maviden kırmızı ve mora doğru gittikçe yağışın şiddeti artıyor. Renklere göre yağışı sınıflandırırsak,

Yeşil ve mavi: Zayıf, orta kuvvette yağış

Sarı ve turuncu: Kuvvetli yağış, gök gürültüsü de eşlik edebilir

Kırmızı ve mor: Çok kuvvetli yağış, gök gürültüsü, dolu, yıldırım, yağış anında şiddetli rüzgar görülebilir. Süper hücreye de işaret edebilir. Sizin üzerinize doğru gelen kırmızı yada mor bir kütle varsa kapalı bir yerde olmakta fayda var.

radar1

Şimdi ise radar üstünden örnek bir tahmin yapalım. Önce radar sayfasında üst kısımda “Hareketli Görüntü” yazan yere tıklıyorsunuz. Burada kütlelerin nereye doğru gittiğine bakarak bir tahmin yapmaya çalışacağız. Siz de kendi pratiklerinizi yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. 🙂

radar2

İlk önce kırmızı içine aldığım kütleye bakalım. Bu kütle Bandırma’dan kuzey doğuya doğru çıkıyor. Hareketli görüntüyü bir kaç kere izlerseniz bunu görebilirsiniz. Ama biraz dikkat ederseniz kütle Marmara denizine çıktıktan sonra biraz zayıflamış. Eğer zayıflamaya devam ederse ilerleyen dakikalarda kütle yok olacak, eğer zayıflamazsa muhtemelen İstanbul’un güney sahillerinde orta kuvvette bir sağanağa neden olacak.

Şimdi mavi içerisine aldığım kütleye bakalım. Biga civarlarından kuzeye doğru tırmanıyor. Hareketli görüntüyü biraz incelerseniz kütlenin hedefinin Marmara ve Avşa adası olduğunu görebilirsiniz. Ama bu kütle giderken güçleniyor, renginin sarıya dönmesinden bunu anlayabilirsiniz. Kütle Marmara adasını geçtikten sonra da durmuyor ve Tekirdağ’a doğru devam ediyor.

Her şeyi özetlemek gerekirse yapmanız gereken çok basit bir kaç adım var.

Hareketli görüntünde kütlenin ne yöne doğru gittiğine bakmak.

-Kütlenin rengine bakarak yağışın şiddetine karar vermek.

-Sizin üstünüze doğru gelip gelmediğine bakmak.

Bu basit 3 adımla gün içerisinde bir kaç saat sonrasına kadar tahminler yapabilirsiniz.

Eğer aklınıza takılan bir şey varsa lütfen sormaktan çekinmeyin. İyi tahminler. 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s