Nemli Hava Gibi Üste Çıkma


Aynı sıcaklıkta nemli hava kuru havadan daha az yoğundur. Bu yüzden nemli hava aynı zeytinyağ gibi yükselir. Bunun nedenine bakalım biraz.

 

Yoğunluk, kütle ve hacimin bir ölçütüdür. Kütleyi hacime bölerek yoğunluğu elde ederiz. Yoğunluk förmülü ise d=m/v‘dir.

d:Yoğunluk

m:Kütle

V:Hacim

Kütle’nin artması veya hacimin azalması yoğunluğu arttırırken, kütlenin azalması yada hacimin artmasıda yoğunluğu azaltacaktır. Ön bilgileri verdiğimize göre devam edebiliriz.

Havanın yoğunluğu havanın sıcaklığı ve nemine bağlı olarak değişir. Hava sıcaklığı arttıkça, havanın içinde bulunan atomlar daha çok hareket etmeye başlayacak, hacim genişleyecek ve yoğunluk azalacaktır. Yani ısınan havada yükselir.

Havanın yoğunluğunu etkileyen diğer etmenlerden biri de su buharı miktarıdır. Su buharı, oksijen ve azot moleküllerine göre daha hafif bir gazdır. Böylece su buharı miktarı arttığı zaman, birim hacim başına düşen oksijen ve azot miktarı azalır bunların azalması sonucu ise kütle azalır. Kütle azalınca da havanın yoğunluğu azalır.  Su buharı fazla olan yani nemli havanın yoğunluğu bu yüzden daha azdır.

Ama bu durum sadece aynı sıcaklıkta gerçekleşir. Sıcaklıkla oynamaya başladığımız zaman bu durumda değişecektir. Daha fazla ayrıntıya girip sıkmak istemiyorum. Ama yoğunluk konusuna değinmişken bundan da bahsetmeden olmaz.

Kuru ve nemli hava aynı sıcaklıkta farklı yoğunluk değerlerine sahip olabilir ama ikisininde aynı yoğunluk değerine sahip olduğu bir sıcaklık vardır. Bu sıcaklığa “virtüel sıcaklık” diyoruz. Bu durum içinde şartımız basıncın sabit olmasıdır.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s