Sıcaklar Yakamızı Bırakmayacak


Bu yılın son haftalık tahminini hazırlarken içimzide bir burukluk var. Aralık ayını bitirmemize rağmen hala ufukta kar yapabilecek bir sistem için sinyal bile gözükmüyor. İsterseniz biraz uzun vadeye bakalım.

Şimdi bilmeyenler için Türkiye’ye soğuk hava gelmesi için 2 şartımız var:

1-İskandinavya yada Avrupa’da bir yüksek basınç. Havayı saat yönünde çevirip bize soğuk yollaması için.
2-Kuzeyimizde birikmiş soğuk.

Kış başladığından beri bu iki şart sağlanamadığı için doğru düzgün bir sistem alamıyoruz. Avrupa yada İskandinavya’da bir yüksek basınç olsa bile kuzeyde birikmiş soğuk olmadığı için bize ancak karla karışık yağmur yapabilecek kadar soğuk iniyor. Şu anda bütün soğuklar ABD’de. Hep HAARP yüzünden bunlar. 😀

Tüm hava delilerinin beklediği İskandinav yükseği Ocak ayının ilk 2 haftasındada ortalarda olmayacak gibi gözüküyor. İskandinavya’da bir yüksek yerine bol bol İzlanda cirit atacağa benziyor. Bu durumda da bize sistem inemiyor tabiki. Biraz daha beklememiz lazım ama bekleye bekleye kışı yarıladık. Hayırlısı 😀

Hatta durum o kadar kötü ki, 10 gün sonra İspanya üzerinde Afrika’ya inen derin bir soğuk hava trofu, havayı saatin yönünde çevirerek bize Afrika’dan çok daha sıcak havalar gelmesine yol açabilir. Tabi bu bir sadece ihtimal ama kuvvetli bir ihtimal gibi. Takip ediyoruz, haber veririz. Şimdi haftalık tahmine geçebiliriz.

İstanbul

İstanbul’da önümüzdeki hafta sıcaklıklar artarak 12°C’ye kadar ulaşacak. Çarşamba gününden itibaren ise sıcaklıklar tekrar düşmeye başlıyor. Sıcaklıkların düşüşyle beraber haftasonuna kadar hafif yağmur başlıyor. Cumartesi sıcaklıklar iyice düşerek 6°C’ye kadar ulaşacak.

Ankara

Ankara’da sıcaklıklarda önemli bir değişim yok. Sıcaklıklar hafta boyunca 7-8°C bandında. Sadece Çarşamba ve Cuma akşamı Cumartesi sabahı arasında yağış gözüküyor. Cuma akşamı Cumartesi sabahı arasında olan yağışlar yükseklerde kar olarak düşebilir. Ona tekrar bakarız.

İzmir

İzmir’de Çarşamba gününe kadar sıcaklıklar yükselerek 14°C’ye kadar ulaşacak. Daha sonrasında düşmeye başlayacak sıcaklıklar haftasonu 10°C’nin altına kadar inecek. Salı gününden Cuma gününe kadar şehirde yağış geçişleri olacak.

Genel duruma bakacak olursak;

Bu hafta boyunca sıcaklıklar mevsim normallerinin üstünde seyredecek. Ne güzel dimi (!)

Bu hafta yağışlar özellikle Ege ve Akdeniz’de etkili olacak. Özellikle Ege için çok iyi oldu bu çünkü biraz yağış sıkıntısı çekiyorlardı. Ege’de 70-40 mm, Akdeniz’de ise 100-200 mm yağış olmasını bekliyoruz.

Kar yağışları her zaman olduğu gibi İç Anadolu’nun yükseklerinde ve Doğu Anadolu’da etkili olacak. Toroslar’da ağır kar yağışları olabilir. Ona göre dikkatli olalım.

Yeni yılı sıcak bir şekilde kapatırken, sevdiklerinizle mutlu, sağlıklı ve karlı bir yeni yıl diliyorum. 🙂

Reklamlar

Sıcaklar Yakamızı Bırakmayacak” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Sıcaklar Yakamızı Bırakmayacak - Haberdizin.com | En Çok Haber...

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s