Yeni Haftada Kış Kendini Hissettirecek


Aralık ayının başından bu yana etkili olan basınç dizilimi bizi sıcak ve kurak tarafta bırakırken Avrupa’da sert kış koşullarına yol açtı. Yeni haftada bu basınç dizilimi bozuluyor. Avrupa’ya oturacak bir yüksek basınç bizi soğuk ve yağışlı tarafa sokacak. Ay sonuna doğru daha sert, kar potansiyeli olan bir sistem olabilir ancak daha kesin değil.

Yeni haftada üç büyük şehirin tahminleriyle başlayalım. Daha sonra bölge bölge bakarız.

Ankara

Ankara’da Pazartesi yani bugün yağmur var. Yağmur gün boyu etkili olacak. Hafta boyunca her gün yağmur var. Ancak yağışlar hafif olacak. Hafta sonuna doğru sıcaklıklar iyice düşerek 0°C’ye kadar yaklaşacak. Haftasonu ise hafif kar yağışları olabilir.

İzmir

İzmir’de bu gece gök gürültülü yağmur var. Yağış Salı günü öğlen saatlerine doğru hafifleyerek kesilecek. Haftasonuna kadar ise yağış beklenmiyor. Sıcaklıklar hafta sonuna kadar azalarak 10°C’nin altına kadar inecek.

İstanbul

Istanbul’da hafta boyunca her gün yağmur var. Yağmur özellikle Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri daha etkili. Sıcaklıklar hafta boyunca giderek azalacak. Hafta ortasından itibaren iyice soğuyacak 5°C’lere kadar inecek.

Şimdi bölge bölge devam edelim, genel durumu bakalım.

Ülkemizin tamamında sıcaklıklar düşecek o yüzden ondan bahsetmiyorum. Yağış konusuna bakalım. Yağışlar özellikle Karadeniz ve İç Anadolu’nun kuzey kısımlarında olacak. Bu da İç Anadolu’nun kuzeyi ve Karadeniz’in iç kısımlarında baya kar yağacak demek oluyor. Kastamonu mesela. Her sistemde kar alıyorlar. Şanslılar.

Kar yağışları Doğu Anadolu ve İç Anadolu’nun doğusunda da oldukça etkili olacak.

Tahmini Kar Kalınlıkları

Şimdi şöyle bir harita var. 1 hafta sonunda beklenen kar kalınlıklarını gösteriyor. Ancak fazla güvenmenizi tavsiye etmem. Sadece yağışın miktarı hakkında bilgi almak için bakılabilir. Kar kalınlıklarına bakarken değerleri 2.54 ile çarpmanız gerekmekte. Haritada yükseklikler inch şeklinde. (1 inch=2.54 cm)

Yeni haftanın havası böyle. Bu haftadan sonra ise havalar tekrar ısınabilir. Onu da bir sonraki tahminde konuşuruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s