Kendi Hava Tahminimi Nasıl Yaparım?


Hepinizin bildiği gibi troposfer.com adında bir site açtım. Bu sitede Türkiye için kendi yaptığım hava tahmin haritalarını paylaşıyorum. Tabi bu haritaları okumayı bilmeden bakmanın bir anlamı olmuyor. Zor görünüyor biliyorum ancak çok basit. Sadece solda renk skalası var, haritada da renkler var. Haritadaki renk skalada nereye denk geliyorsa ona göre şöyle böyle olacak diyorsunuz.

 

Şimdi başlayalım;

 

2m Sıcaklık Haritaları

2m sıcaklık haritaları yer seviyesindeki sıcaklığı gösterir.

Öncelikle tüm haritaların sol üst köşesinde “Başlangıç Zamanı”, sağ üst köşesinde ise “Tahmin Zamanı” yazar. Başlangıç zamanı, haritanın hangi gün ve saatten başladığını ne zaman güncellendiğini gösterir. Mesela bu örnekte 25 Kasım 2017 03.00’dan başlıyor. Haritalarda ki saatler GMT olarak veriliyor. GMT’yi TR saatine çevirmek için +3 saat ekliyoruz. Yani 00 GMT, 03.00 oluyor TR saati ile. Tahmin zamanı, haritanın hangi tarihi gösterdiğini söylüyor. Bu örnekte 26 Kasım 2017 09 GMT için yapılan tahmini gösteriyor yani.

Bu temel bilgiyi verdikten sonra devam edebiliriz. Sağdaki skala ikişer ikişer artıyor. -13, -11, -9, -7, -5, -3, -1, 1, 3, 5,7, 9… diye artıyor. Mesela haritada İstanbul’a bakalım. İstanbul’un üstünde turuncu renk var. Hemen skalada nereye denk geldiğine bakıyoruz. 15’in hemen üstünde. Yani 26 Kasım 2017 12.00 tarihinde İstanbul’da sıcaklık 15-17 arasında olacak diyoruz. İşte bu kadar basit.

850 hPa Seviyesi Haritası

 

850 hPa seviyesi yerden yaklaşık 1500 metre yüksekliği ifade ediyor. Neden yaklaşık dedim? Çünkü havanın sıcaklığına bağlı olarak bu yükseklik değişebiliyor.  850 hPa sıcaklığına da hemen üstte anlattığım gibi bakıyorsunuz.

-Bakmak istediğiniz yerdeki rengi belirleyin.

-Rengi skalada bulun.

-O renk hangi sıcaklığı denk geliyorsa, o tahmin saati için tahmin edilen sıcaklık odur.

Gelelim şu yükseklik işine. Hava soğuduğu zaman 850 hPa yüksekliği düşer. 850 hPa yer seviyesine yaklaşır yani. Mesela bu haritada İstanbul’da 1448 metreye inmiş. Normalden 52 metre daha aşağıda. Aynı saatte Adana’da ise 1460 metre civarında. Peki bu bizim ne işimize yarayacak? Hemen söylüyorum.

850 hPa yüksekliği 1300 metrenin altına indiği zaman kar yağma ihtimali ortaya çıkıyor. 1290 metrede ise çok yüksek ihtimalle kar yağacak diyebiliyoruz. Ancak bu kuralın geçerli olması için 850 hPa sıcaklığının 0 derecenin altında olması gerek.

2m Nem Haritası

2m Nem haritası yer seviyesindeki nem değerlerini gösterir. Aynı sıcaklık tahminine bakar gibi nem tahminine bakıyoruz. Rengi belirle, skalada hangi sayıya denk geldiğine bak, o sayı o saat için tahmin edilen değerdir.

10m Rüzgar Haritası

10m rüzgar haritası yerden 10 metre yükseklikteki rüzgarı gösterir. Oklar rüzgarın hangi yönden estiğini gösteriyor. Okların rengini sağdaki skalada yerine koyarak rüzgarın metre/saniye cinsinden hızını belirleyebilirsiniz. Yada bana daha kolay gelen bir yöntem var onunla yapabilirsiniz. Okların üstündeki küçük çizgiler 5 knot, büyük çizgiler ise 10 knot demek. Bunları toplayarak hesaplayabilirsiniz. Mesela 2 büyük 1 küçük çizgi toplamda 25 knot yapıyor.(2*10+1*5) Bunu km/s’e çevirmek için ise 1.8 ile çarpmanız yeterli. 25 knot, 45 km/s yapıyor.

Kar Sınırı Haritası

Kar sınırı haritası kar yağışının kaç metreden itibaren etkili olacağını gösteriyor. Mesela İstanbul’dan 1400 metre konturu geçmiş. Bu kar yağışının 1400 metre ve daha yukarıda olabileceğini gösteriyor. 0 metre konturu geçmiş olsaydı, kar yağışı yer seviyesinde de olabilir diyecektik.

Toplam Kar Haritası

 

Bu harita belirtilen tahmin zamanına kadar yağabilecek toplam kar miktarını göstermektedir. Toplam kar miktarı kg/m^2 cinsinden gösteriliyor. Yani 1m^2’ye kaç kg kar yağabileceğini gösteriyor. Mesela bu harita 26 Kasım’dan 6 Aralık’a kadar olan toplam kar yağışını gösteriyor. Şu noktaya dikkat etmek lazım, bu harita kar kalınlığını göstermiyor. Yağacak toplam kar miktarını gösteriyor.

Yağış Haritası

Bu harita ise 3 saatlik yağışı göstermektedir. Her zaman yaptığımız gibi rengi belirliyoruz, skalada nereye denk geldiğine bakıyoruz, denk geldiği yer o saat için tahmin edilen yağış miktarı oluyor. Bu kadar basit.

 

Elimden geldiğince hava tahmin haritalarını okumayı gösterdim. Sandığınızdan daha basit. Sadece biraz takip etmek gerekiyor. Takip ettikçe kendi kendinize öğrenmeye başlayacaksınız. Biraz emek istiyor sadece. Aklınıza takılanları yada sormak sitediklerinizi yorum kısmından yada Twitter’dan sorabilirsiniz.

Kolay gelsin 🙂

Reklamlar

Kendi Hava Tahminimi Nasıl Yaparım?” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Tarım ve Meteoroloji (Kendi Hava Tahminimi Nasıl Yaparım?) – AgTechTR

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s