2017-2018 Kış Tahmini: Biraz Lodos, Biraz Kar


havaninotlari.com gururla sunar…

2017-2018 Kış Tahmini

Bir yaz mevsiminin daha sonuna gelirken herkesin merakla beklediği soru, “kış nasıl geçecek?”. Bu sorunun cevabı yazının devamında. 🙂

Mevsimlik tahmin yaparken bazı veriler kullanılır. Bu tahminde kullanılan veriler AO, NAO, Ekim ayı Sibirya bölgesi kar miktarı, QBO ve ENSO. Bu verilerin bu sene nasıl bir gidişat izleyeceğine bakarak buna benzeyen eski yılları bulup, bunların üzerinden bir tahmin yapmaya analog tahmin denir. Analog ve bu verilerin bu sene nasıl gideceğine bakarak bir kış tahmini yapıldı. Verileri açıklayacağım merak etmeyin.

Kış ayının kuzey yarımküre de nasıl geçeceğini belirleyen en önemli etmenler biri AO ve NAO’dur.
AO ve NAO’nun kış aylarında nasıl bir gidişat izleyeceğini çıkarmak, tahminin büyük ölçüde tamamlanması demektir. Bu endekslerin kış aylarında nasıl bir gidişat izleyeceğini beraber çıkarmaya çalışalım.

AO ve NAO genelde birbirine paralel hareket ettiği için bunlardan birini tahmin etmek diğerini de tahmin etmektir. AO’yu tahmin etmeye çalışalım.

Ekim ayında Avrasya bölgesine yağan kar miktarının kış mevsimi için çok önemli bir rolü vardır. Kar demek yer seviyesinin daha soğuk olması demektir. Kar ne kadar çok olursa, yer seviyesi de o kadar soğuk olacaktır. Soğuk olan hava çökeceği için, o bölgede bir yüksek basınç oluşacaktır. İşte biz bu yüksek basınca Sibirya Yüksek Basıncı adını veriyoruz. Sibirya yükseği ne kadar kuvvetli olursa ve geniş alana yayılırsa Polar Vortex o kadar zayıflayacaktır. Kutup etrafından saatin tersi yönünde dönen sürekli rüzgarlara Polar Vortex diyoruz. Bu rüzgarların zayıflaması sonucu, soğuk havalar aşağı enlemlere kaçar yani soğuk hava dalgası dediğimiz olay olur. Sibirya yükseği kuvvetlenip genişledikçe Polar Vortex’in rüzgarlarını bozar, rüzgarı bozulan Polar Vortex zayıflar. Zayıf Polar Vortex, Negatif AO demektir. Negatif AO demek, Türkiye’de normalden sıcak, lodoslu ve yağışlı günler demektir. Avrupa’da ise normalden soğuk ve karlı günlere neden olur.

Yukarıda gördüğünüz resimde AO ve 500 hPa seviyesindeki havanın yüksekliği ile ilişkisini görüyorsunuz. Yeşil ve kırmızı olan yerlerde pozitif ilişki, mavi olan yerlerde negatif ilikşki var. Türkiye’nin de olduğu yerde ve Avrupa’da gördüğünüz gibi pozitif ilişki var. Yani AO ne kadar negatif olursa Avrupa ve Türkiye civarında Alçak Basınç aktivitesi görülecek. Bu Alçak Basıncın konumundan dolayı Türkiye’de normalden sıcak, lodoslu ve yağışlı bir kış ihtimali ortaya çıkıyor.

NAO endeksi ise Azor adaları ve İzlanda civarındaki uzun yılların ortalama basınç değerine dayanır. İzlanda civarında bir alçak basınç, Azor adaları civarında ise bir yüksek basınç bulunur. Bu değerlerin değişimine göre endeks şekillenir. Mesela İzlanda civarında alçak yerine yüksek basınç varsa NAO negatif, Eğer İzlanda civarında çok kuvvetli bir alçak basınç varsa pozitif olur.

Bu haritaya bakarak Negatif NAO varken, Avrupa ve Balkanlarda alçak basınç hakimiyeti oluyor. Bu alçak basıncın konumuna bakarak, Türkiye’de ılık, lodoslu ve yağışlı zamanlardan bahsedebiliriz.

QBO

50 yıl önce bilim insanları ekvatoral stratosferde sürekli olarak esen rüzgarlar keşfettiler. Daha sonra bunların 27 ayda bir yön değiştirdiklerini batılı ve doğulu olduklarını buldular. Batılı QBO’ya pozitif, doğulu QBO’ya ise negatif QBO dediler. Bu kış mevsiminde negatif QBO bekleniyor. Negatif QBO’nun etkileri ise şöyle;

Negatif QBO varlığında Avrupa ve Balkanlarda Alçak Basınç gözleniyor. Alçak Basıncın konumuna bakarsak tekrardan lodoslu, ılık ve yağışlı bir kış mevsimi ortaya çıkıyor.

ENSO

Bu kış La Nina’nın etkili olması bekleniyor. La Nina ve Negatif QBO’lu kışların kar açısından bol kışlar olduğunu biliyoruz ama bu sene bunu bozan etken Negatif AO ve NAO.

Gelelim analog tahmin kısmına. Bu veriler ışığından bu kışa benzeme ihtimali olan kışlara bakarsak;

  • 1954-55
  • 1974-75
  • 1983-84
  • 1984-85
  • 2000-01
  • 2005-06

Kışlarını görüyoruz. Bu kışların nasıl geçtiğine bakarsak;

 

Bu verilere bakarak, bu senelerde alçak basıncın etkili olduğu, ılık ve bol yağışlı kışlar görmüşüz. Önceden endekslere bakara yaptığımız tahminlerde de bu sonuca ulaşmıştık.

2017-2018 Kışı;

  • Lodosu bol
  • Yağışı bol
  • Biraz ılık
  • Alçak basınçların konumuna göre zaman zaman karlı, zaman zaman lodoslu

Bir kış olarak özetleyebiliriz. Tabiki bu hiç kar yağmayacak demek değil. Elbette kar yağacak, ama normallere göre daha az yağabilir. Yada bir godzilla gelir herkesin gönlünü fetheder onu bilemeyiz. Ama kışın toplam 3 ayına bakarsak genelinde lodosu, yağışı bol ve ılık bir kış bekliyorum.

Güzel bir kış sezonu dilerim. 🙂

Reklamlar

2017-2018 Kış Tahmini: Biraz Lodos, Biraz Kar” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s