Skew-T Nedir?


Skew-T’yi anlatacağım yazı serisinin ilk yazısı olan bu makalede Skew-T’nin ne olduğuna bakacağız, kafanızdaki soru işaretlerine cevap bulmaya çalışacağız.

 

Skew-T yada asıl ismi ile Skew-T Log-P diyagramı. Her nokta atışı tahmin yapmak isteyen herkesin bilmesi ve kullanması gereken bir diyagram. İlk bakışta biraz karmaşık gözükebilir ancak öğrendikten sonra kullanması basit ve eğlencelidir.  Her türlü hava olayını, bulut türünü, yüksekliğini, yağış çeşidini, yağışın kuvvetini, nemi ve bir çok şeyi tespit edebilmemizi sağlar.

 

18 Mayıs 2017 00Z İstanbul Kartal’dan atılan Radiosonde balonundan alınan veriler. Skew-T diyagramı.

Atmosferi dikey şekilde gözlemlemek için Radiosonde denen cihazlar belirli istasyonlarda balonları bağlanarak her gün 12 saatte bir (gece 3 ve öğlen 3 olmak üzere 2 kere.) atmosfere atılırlar. Bu cihazlar sıcaklık, nem ve basıncı ölçerler. 35.000 metre yüksekliğe kadar çıkabilirler ve bu yükseklikten sonra düşerler. Bu alınan verilerin görsele dökülmesi ile ise Skew-T Log-P diyagramları ortaya çıkar.

Bu diyagramlar atıldığı istasyonun üstündeki atmosferi dikey olarak incelememizi, görmemizi sağlar. Bu diyagram ile adyabatik işlemleri (virtüel sıcaklık, potansiyel sıcaklık, ıslak hazne sıcaklığı vb.), LCL, CCL, LFC, EL bulma, kararsızlık tespiti, hava parselinin yükselmesi ve pek çok meteorolojik değişkeni analiz etmemizi sağlar. Bu diyagramın önemini şöyle anlatayım, yılbaşı sistemi bildiğiniz gibi çok sınırda bir sistemdi. Çoğu yer kar beklerken yağmur aldı. Sistem fos çıktı denildi. Aslında öyle değildi, sistem gelirken de fostu zaten belliydi. Bu sistemde Skew-T bakanlar görecektir, sıcaklıklar kar değerlerine çok yakın olsa bile donma noktası seviyesi kar yağışı için uygun değildi. Bu yüzden çoğu yer karla karışık yağmur yada yağmur aldı. Zaten genel de sıcaklıklar kar değerlerine çok yakınsa kar yağacak deniyor duygusal tahmin yapanlar tarafından, halbuki yağmur yada karla karışık yağmur yağma ihtimali kar yağma ihtimalinden çok daha fazla. (Karayel yok diye var sayıyorum.) O yüzden tahminler duygusal değil, realistik olmalı diye düşünüyorum. 🙂

Bu diyagramın avantajlarına gelecek olursak;

  • Atmosferi dikine görüp daha iyi analiz edebilmemizi sağlar.
  • Hava parselinin kararlı yada kararsız olduğunu görmemizi sağlar.
  • Bir çok meteorolojik değişkenin tespitini yapmamızı sağlar.

Dezavantajları ise;

  • 12 saatte bir yapıldığından dolayı, 12 saat içerisinde atmosferde radikal değişimler olabilir.
  • Rüzgar yüzünden balonun sürüklenip, istasyonun tam üzerindeki değil biraz daha uzağında ki bilgilerin edinilmesi.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s