Kutuplarda Deniz Buzu Örtüsü Rekor Düzeyde Azalıyor


170322143149_1_540x360

Kaynak: NASA Goddard’s Scientific Visualization Studio/L. Perkins

NASA’nın bilim adamları ve Colorado’nun Boulder kentindeki NASA destekli Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi (NSIDC) tarafından yapılan açıklamaya göre, 7 Mart’ta Kuzey Kutup Dairesinde Arktik buz örtüsünün azami kış genişliğinin rekor seviyeye düştüğünü belirtiyor.

Öte yandan Dünya’nın diğer ucunda, yaz mevsiminin yaşandığı Güney Kutup Dairesinde 3 Mart’ta Antarktika’daki deniz buzu örtüsünün yaz sonunda yine rekor seviyede düşük ölçüldüğü ifade edildi.

Bilim adamları, 13 Şubat’ta Kuzey Kutup ve Güney Kutup dairelerinde deniz buzu örtüsünün mevsimsel olarak ölçümlerin yapılmaya başlandığı 1979 yılından bu yana en düşük seviyelere gerilediğini bildirdi. 16,21 milyon kilometrekare olarak ölçülen toplam kutup deniz buzu örtüsü genişliğinin 1981-2010 arasında ölçülen ortalama genişlikten 2 milyon kilometrekare daha az olduğu ve bunun Meksika’dan daha büyük miktarda buz örtüsü kaybı anlamına geldiğini bildirdi.

Kuzey Kutup Okyanusunu çevreleyen yüzen buz kütlesi, Mart ayı ortasından Eylül ortasına kadar mevsimsel bir döngü içinde küçülür.Sonbahar ve kış aylarında Kuzey Kutup sıcaklıkları düştükçe, buz örtüsü genelde Mart ayında yıllık en yüksek seviyesine ulaşıncaya kadar tekrar büyür.

Antarktika kıtasındaki deniz buzu örtüsü takvimin tersine hareket ederek benzer bir şekilde davranıyor: Genellikle Eylül ayında en yüksek seviyeye, Şubat ayında en düşük seviyesine ulaşır.

Bu kış, ortalama sıcaklıktan daha sıcak bir havanın olması, buz genişlemesi için oluşan olumsuz rüzgârlar ve ardından bir fırtına silsilesi deniz buzulunun büyümesini engelledi.

Bu yılın maksimum buz örtüsü genişliği, 7 Mart’ta 5.57 milyon mil kareye (14.42 milyon kilometrekare) ulaştı.  2015 yılında meydana gelen bir önceki rekorun altındaki alanın 37.000 mil kare (97.00 kilometrekare) ve 471.000 mil kare (1.22 milyon Kilometrekare) olduğu dönemlerde, 1981-2010 yılları arasındaki ortalama maksimum genişliğinden daha küçüktür.

Maryland Greenbelt’teki NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki bir deniz buz bilimcisi Walt Meier, “Eylül ayının azami deniz buzu örtüsü seviyesinden itibaren başladık” dedi. Bir sürü açık deniz suyu vardı (yani buz örtüsü oluşmamıştı) ve Ekim sonlarında ve Kasım ayında çok yavaş buz büyümesi dönemleri gördük çünkü su, buzun büyümesine başlamadan önce ısı biriktirip buz olmadan dağılıyordu.

Buz oluşumu geç başlamıştı ve her şey geride kaldı — Deniz Buzu örtüsünün tekrar aynı düzeye gelmesi zordu. ”

Kuzey Kutup Dairesi buz örtüsünün 1979’dan bu yana her on yılda ortalama yüzde 2,8 oranında azaldığını belirten bilim insanları, azami yaz genişliğinin ise her on yılda ortalama yüzde 13,5 oranında azaldığını dile getirdi. Rüzgârlar ve sıcaklıklar, buz örtüsündeki daralmanın yanı sıra deniz buzu tabakasını inceltir ve buz tabakasını okyanus sularının etkisine karşı daha savunmasız hale getirir.

Meir, hava şartlarının erime döneminin üzerinde büyük bir etkisi olması nedeniyle bu yılın rekor seviyedeki düşük buzul örtüsü, yaz mevsiminde buzul dağılımın asgari seviyede olması yeni bir rekora neden olmayabilir “dedi. “Fakat buzul örtüsünün normalin altında olmasını garanti etti”

Antarktika’da, bu yılın en düşük minimum yıllık deniz buzu örtüsü 815.000 mil karedir(2.11 milyon kilometrekare), 1997’de Uydu verilerinde ortaya çıkan en düşük buz örtüsü seviyesinin 71.000 mil kare (184.000 kilometre kare) olduğu ölçüldü.

Antarktika deniz buzu, 2016’ın başında az oranda, ardından Eylül ayının başından başlayarak çok hızlı bir şekilde buz kaybı görüldü.

Kasım ayından bu yana, günlük Antarktika deniz buzu örtüsü uydu kayıtlarında en düşük seviyelerde görülüyor. Şubat ayında buz kaybı yavaşladı.

Bu yılın en düşük rekor seviyesi, Antarktika’daki birkaç ayda rekor kıran yüksek deniz buzu örtüsünün ve on yıllarca süren orta derecede deniz buzu örtüsünün büyümesinden sadece iki yıl sonra oldu.

Goddard’daki en üst düzey deniz buzu araştırmacısı olan Claire Parkinson, “Hem Kuzey Kutbu hem de Antartika deniz buzunda yıllarca değişkenliklerin var olduğunu, ancak genel olarak geçen yıla kadar her ayın Antartika’daki eğilimlerinin daha fazla deniz buzuna yönelik olduğunu söyledi.

Geçen yıl Antarktika’da deniz buzunun belirgin şekilde azalması şaşırtıcı bir şekilde farklıydı.

Şimdi Antarktika deniz buzu örtüsünün asgari rekor bir seviyeye ulaştığını düşünmek kesinlikle önem taşıyor “dedi.

Meier, bu yıl Antarktika deniz buzunun hareketinde bir değişiklik olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Meier, bu yıl gördüğümüz en düşük azalmanın küresel ısınma etkilerinin Antarktika’da hissedilmeye başlandığının göstergesi olabileceğinin söylenmesinin daha cazip olduğunu söyledi. “Bununla birlikte, bu sadece yıllık değişkenliğin zarfını zorlamanın aşırı bir örneği olabilir. Ayrıca, trendte önemli bir değişiklik olduğunu söyleyebilmek için birkaç yıllık daha fazla veriye ihtiyacımız olacağını söyledi.

Çeviren: Batuhan GÖRBULAK

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170322143149.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s