Geçmiş Kasırgalar Günümüzdeki Kasırgalar Hakkında Bilgiler Veriyor


Texas A&M Üniversitesi’nden Atmosferik Bilimler profesörünün de içinde bulunduğu uluslararası araştırmacılar ekibi, üç milyon yıl önceki kasırga ve tropik fırtına gelişimleri üzerine yapılan çalışmaların bugünün tahmincilerine 21. Yüzyıl fırtınaları için iyi bir proje sunabileceğini söylüyor.
Atmosferik Bilimler Bölümü’nden Doç. Robert Korty’nin Çin, Norveç ve Wisconsin Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla birlikte yaptığı çalışmalar, Ulusal Bilim Dalı (PNAS)’nın son sayısında yayınlandı.

Ekip yaklaşık üç milyon yıl önceki Pliosen dönemindeki fırtına gelişimi üzerine çalıştı. Bu zaman diliminin üzerinde çalışılmasının sebebi, Pliosen döneminin Dünya’nın şimdiki kadar çok karbon dioksit içerdiği son zaman dilimi olması ve bu sebeple yaşanan iklim değişikliklerinin fırtına oluşumu ve şiddeti konusunda önemli bir rol oynamasıdır.

Bilgisayar modelleri ve simülasyonlar kullanan ekip, dönem boyunca ortalama oluşum yoğunluğunda bir artışı ve fırtınaların daha yüksek enlemlere, daha kuzey yönüne doğru ilerlediğini buldu.

Korty, “Bu eski fırtınaların ne kadar güçlü olabileceği konusunda bir sınır var gibi ama sıcak zaman dilimlerinde sınıra yaklaşan fırtına sayısı daha fazla görünüyor.” dedi.

“Isınmayla gelişen tropikal koşulların ardından yüksek enlemlerde en yüksek yoğunluğa ulaştılar. Bunlar, son on yılda gözlemlediğimiz aynı kalıplardaki küçük değişikliklerle tutarlı ve bunların önümüzdeki 100 yıl boyunca devam etmesi planlanıyor. Bu bizim fırtınaların gelecek yıllarda nasıl değişebileceği hakkında tanık olduğumuz bazı eğilimlere olan güvenimizi artırıyor.” dedi.

Araştırmacılar bugün, okyanusların Pliosen döneminde nispeten sıcak kaldıklarını biliyorlar, ancak suların en sıcak olduğu bölgeler konusunda bazı belirsizlikler mevcut. Yaptıkları çalışmalar, ortalama yoğunluğun ve kutup genişlemesinin artışının, sıcaklıkların en büyük değişiminin Pliosen’de meydana geldiğine bakılmaksızın gerçekleştiğini gösterdi.

Korty, çalışmanın gelecekteki fırtınaların yoğunluğunda daha güçlü olacağına ve tropik bölgelerden çıktıklarında bile güçlü kalabilme ihtimallerinin olduğuna dair daha fazla kanıt eklediğini belirtti.

Kaynak:https://www.sciencedaily.com/releases/2016/11/161101093850.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s