Şimşek Avcısı Uydudan İlk GörüntülerŞimşek aktivitelerini saptamak ve öngörmek daha da kolaylaştı. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin(NOAA’s) GOES-16 isimli yerleşik uydu üzerindeki yeni bir aletten gelen ilk görüntüleri, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi Ulusal Meteoroloji Servisi uzmanlarına şimşek aktiviteleri ile ilgili olarak daha zengin bilgiler veriyor ve insanların tehlikeli havalara karşı uyarılması konusunda yardımcı oluyor.
Sabit bir yörüngede yer alan ilk şimşek dedektörü; Şimşek Aktivitesini Görüntüleyen Sabit Uydu (GLM), daha önce hiç bulunamayan verileri tahmincilere iletiyor. Bu sabit uydu; Batı Yarıküre’de sürekli olan şimşek aktivitelerini arar, böylece tahminciler fırtınanın ne zaman oluşacağını, kuvvetleneceğini ve daha tehlikeli hale gelebileceğini bilirler. Şimşek aktivitelerinin hızlı artışı fırtınanın hızla güçlendiğinin bir işaretidir ve şiddetli hava koşulları üretebilir.

Şiddetli yağmur esnasında Şimşek Aktivitesini Görüntüleyen Sabit Uydu (GLM) verileri, gök gürültülü fırtınaların ne zaman duracağını veya güçleneceğini gösterir. Şimşek Aktivitesini Görüntüleyen Sabit Uydu (GLM) verileri, radar ve diğer uydu verileri ile birleştiğinde tahmincilerin şiddetli hava koşullarını öngörmesine, sel ve ani su baskılarına karşı daha önceden uyarı vermelerine yardımcı olabilir.

Özellikle de ABD’nin batısında kurak alanlardaki aletten gelen bilgiler, şimşek kıvılcımları tarafından ateşlenen orman yangınlarına eğilimli alanları tanımak için nihayetinde itfaiyecilere ve tahmincilere yardımcı olur.

Okyanuslarda şimşek ve gök gürültülü fırtınaların doğru takibi, karaya yerleşik radar için çok uzak olan ve bazen uydularla görülmesinin zor olması nedeniyle havacılar ve denizciler için güvenli navigasyon görevi görür.

Ayrıca bu yeni sabit uydu(GLM), çoğu kez 5 ila 10 dakikada veya daha önce oluşabilecek potansiyel olarak ölümcül tehlikesi bulunan bulut ile yer arasındaki şimşek oluşumlarını tespit eder.
Bu demek oluyor ki, gelişmekte olan tehdide karşı, açık alanı kapsayan faaliyetlerde bulunanları uyarmak için zaman tahminciler için önemli olmaktadır.

NASA, 19 Kasım 2016’da Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan EST saat 6.42’de GOES-R’yi başarıyla fırlattı ve yörüngeyi GOES-16 olarak yeniden adlandırdı. GOES-16 şimdi Dünya yüzeyinden yaklaşık olarak 22.300 mil yukarıda ekvatoral bir görünümden gezegeni gözlemliyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) uyduları hayat kurtaran hava durumu tahminlerinin omurgasıdır. GOES-16, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nden gelen Amerikan halkının güvenebileceği 40 yılı aşkın uydu gözlem mirasının üzerine inşa edecek ve genişletecektir.

Kaynak:https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170306122124.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s