Antarktika’da En Yüksek Sıcaklıklar Ölçüldü


Dünya Meteoroloji Örgütü, “Dünya üzerindeki son yer” olarak tarif ettiği Antarktika’da yeni rekor sıcaklıklar kaydedildiğini duyurdu. 15 dereceyi bulan sıcaklıklar kaydedildi.

Arizona State Üniversitesi Coğrafi Bilimler bölümünde profesör, WMO(Dünya Meteoroloji Örgütü)’da Şehir Planlamacısı ve ekstrem iklim, hava olayları sözcüsü olan Randy Cerveny’e göre, bu tip ekstrem olayların bize öğrettikleri ve doğrulanması, hava örüntüleri, iklimlerin doğal değişkenliği ve insanların yol açtığı küresel yada bölgesel değişiklikler için yapılan çalışmalarda büyük öneme sahip.

“Bugün açıkladığımız sıcaklıklar, Antarktika’da ölçtüğümüz sıcaklıkların en yükseği.” diyor Cerveny. “Dünya’daki diğer bölgelerle karşılaştırdığımız zaman, Antarktika’nın diğer bölgeleri nasıl etkilediği, İklim’in nasıl etkileşim içinde olduğu ve Dünya’daki bir bölgenin diğerini nasıl etkileyebildiğine dair daha iyi bir fikir veriyor.”

Antarktika çok büyük olduğu için (Neredeyse ABD kadar.) sıcaklıkların doğrulanması gerekiyor. Bu sebeple WMO uzmanlar kurulu, Cerveny tarafından sıcaklıkları doğrulamak için toplantıya çağrıldı.

Antarktika Bölgesi (WMO ve BM’ye göre tüm kara parçaları ve buzla kaplı olan yerler, 60 derece enleminin güneyi) için ölçülen en yüksek sıcaklık, Signy Araştırma İstasyonu, Borge Körfezi on Signy Adasında 30 Haziran 1982 tarihinde 19.8 derece olarak ölçüldü.

Antarktika Kıtası (Kara parçası ve bitişiğindeki adalar) için ölçülen en yüksek sıcaklık ise Antarktika yarım adasının kuzey ucuna yakın olan Arjantin Araştırma Üssü Esperanza’da 24 Mart 2015 tarihinde 17.5 derece olarak ölçüldü.

Antarktika Platosu (2,500 metre üzerindeki yerler) için ölçülen en yüksek sıcaklık ise Adelie bölgesinin iç kısımlarındaki bir otomatik gözlem istasyonu D-80 tarafından 28 Aralık 1989 tarihinde -7 derece olarak ölçüldü.

Antarktika soğuk, kuru ve rüzgarlı. Yıllık ortalama sıcaklık kıyılarda -10 derece, denizden uzak iç kesimlerin yüksek yerlerinde ise -60 dereceyi buluyor. Uçsuz bucaksız buz tabakası 4,8 km kalınlığında ve Dünya üzerindeki temiz suyun %90’ı burada barınıyor. Eğer bu buz tabakası erirse, tüm Dünya’da deniz seviyeleri yaklaşık 60 metre yükselebilir. Durumun ciddiyetini size bırakıyorum.

“Dünya’nın kutup bölgeleri ‘Kanarya’ olarak adlandırılıyor.” diyor Cerveny. “Onların iklim değişikliğine hassasiyetleri yüzünden kutup bölgelerine benzetiyoruz. Bu bölgelerdeki ekstremler hakkında bilgilerimiz, tüm Dünya için daha önemli bir hale geliyor. Kritik öneme sahip bu bölge hakkında bildiklerimiz arttıkça, küresel çaptaki havaların birbirleriyle ilişkisini daha çok anlar hale geleceğiz.”

Cerveny’e göre bu ekstremlerin nasıl meydana geldiğini anlamanın da bize faydası dokunacak.

“Antarktika’da ki ekstrem durumların ikisi, ‘fön’ denen rüzgarlar sonucunda oluşuyor. Bunlara ‘Chinook’ rüzgarları da deniyor. Bir dağ yamacı boyunca aşağı inen havanın ısınması sonucu, etki ettiği bölgede ki sıcaklığı yükselten rüzgarlar bunlar. Dünya’da nasıl değişkenlik gösterdiklerini öğrendikçe, bu rüzgarları daha iyi anlayacağız.”

Antarktika’da ki yüksek sıcaklıklar ve değerlendirmesi hakkındaki daha geniş çaplı bir değerlendirme, Eos Earth’ün online yayınında ve Amerika Jeofizik Topluluğunun Space Science News adındaki yayınlarında 1 Mart 2017 tarihinde paylaşıldı. https://eos.org/features/evaluating-highest-temperature-extremes-in-the-antarctic

Kaynak:https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170301084933.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s