Kar Yağarken Gök Gürültüsü ?


Videoda gördüğünüz gibi gök gürültülü kar yağışı ilginç ve her zaman yaşanmayan bir hava olayıdır. Yaşandığı zaman ise bir hava delisi için çok heyecan verici bir olaydır.

Hatta yaşı 52 olmuş olan Jim abimizi bile çocuk gibi sevindirecek bir hava olayıdır kendisi.

Genellikle gök gürültüsü ve şimşek İlkbahar ve Yaz aylarında yaygın olan bir olaydır. Atmosferin üst ve alt seviyelerindeki sıcaklık farkı genelde dengelidir. Bu farkın fazlalaşması sonucunda alt seviyelerden üst seviyelere farkı dengeye getirmek amacıyla ısı taşınımı oluşur. Bu ısı taşınımı bir miktar kararsızlığa yol açar. Bunun sonucunda konvektif bulutlar oluşur. (Bkz. İstanbul’da konvektif bir bulut) Bu bulutlar ise gök gürültüsü ve şimşeklere yol açar. Kışın ise gök gürültüsü 2 şekilde oluşuyor.

Görece sıcak denizin üzerinden geçen soğuk hava kütleleri DEK dediğimiz yağışları oluşturur. Kış mevsiminde deniz en sıcak kalan yerdir. Kuzeyden gelen soğuk hava kütlesi deniz üzerinden geçerken sıcak farkından dolayı oluşan bu dengesizliği gidermek için alt seviyelerden üst seviyelere doğru ısı akışı gerçekleşir. Bu ısı akışı sonucunda kararsızlık oluşur. Sonrasında ise gök gürültüsü.

Genelde soğuk cephelerde sıcaklık farkından ötürü gök gürültülü yağışlar görülür. 12 Ocak 2015 tarihindeki gök gürültülü kar yağışını buna örnek gösterebiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s