Godzilla Geliyor: Yoğun Kar ve Fırtına


Hep 2004 kışında ki kar fırtınalarını anıp dururuz. Bilenler bilir. Çoğu amatör meteoroloğun hayalini süsleyen kusursuz sistemlerdir bunlar. Orta Akdeniz’den gelen yağışlı bir sistem, kuzeyden inen soğuk havayla çarpışır. Olan olur.  Godzilla’da en az o kar fırtınaları kadar etkili olma potansiyeline sahip. İstanbul’a bu tarz sistemler fazla gelmiyor. Genelde DEK ile yağış alıyoruz. Böyle siklonik sistemler gelse dahi üst seviyelerde ki soğuma yetersiz olduğundan genelde yağış kara dönemiyor. Son senelerde hep böyle oldu. O yüzden bu sistemin kıymetini bilelim. 12 saatte en az 15-20 cm kar yağacak.

Sistemin merkezi Marmara olduğundan değerlendirmeyi Marmara adına yapmak daha doğru. Diğer bölgeleri sorularla cevaplarım.

Bursa’ya kadar olan kısımda (Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Balıkesir) yağış akşam iş çıkışı saatlerinde kara dönecek gibi gözüküyor. (18-19 civarı) Doğu Marmara’da ise (20-21) gibi yağış kara dönecek. Özellikle Güney Marmara’da kar yağışı etkili olacak. Ağır kar yağışları mevcut. 30-40 cm gören yerler olacaktır. Daha da fazla belki. En az 15 cm var ama merak etmeyin. Cumartesi günü de İzmir’de kar var. Gözünüz aydın İzmirliler. 🙂

Gelelim İstanbul’a. İstanbul son yıllarda görebileceği en sert sistemi görecek. O yüzden hazırlıklı olmakta fayda var. İstanbul’da gün içinde 11-12 derecelik sıcaklıklar ölçülecek. “Hani kar yağacaktı ?”, “Kar falan yağmaz bu şehire.”, “Gene bilemediler” gibi yorumlara yol açacağı kesin. Zira bu kişiler akşam ki kar yağışını görünce diyecek bir şeyleri kalmayacaktır. Çünkü bu sefer cidden geliyor. Öğleden sonra rüzgar kuzeye dönüp sıcaklıkları hızla düşürmeye başlayacak. Akşam saatleri olduğunda sıcaklık 0 dereceyi görecek. Önce Avrupa Yakasında iş çıkışı saatlerinde sonrasında ise 1-2 saate kalmadan da Anadolu Yakasında kar başlayacak. Buzlanan yollar ve kar yağışı sürücülere zor anlar yaşatacak. Büyük ihtimalle İstanbul kitlenecek. İstanbul’da  Cumartesi akşamına kadar kıyılarda 15-30 cm, yükseklerde ise 25-40 cm arasında kar kalınlıkları ölçülebilecek. Elektrik kesintisi de mümkün ona göre önlem almanız da fayda var. Mümkün olduğunca toplu taşıma kullanın. Godzilla’yı hafife almayın, çarpar valla. Güzel, kazasız, belasız bir sistem diliyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s