Biraz Soğuk, Biraz Daha Soğuk, Sonra Biraz Daha


Normalden çok soğuk yaşadığımız bu günlerde, herhalde yapılabilecek en keyifli iş soğuk havanın tadını çıkarmaktır. Ama bundan daha keyifli bir şey varsa o da bu uzun vadeli tahmini hazırlamak. Çünkü, soğuk günler henüz bitmedi. Hala devam edecek.

Şimdi yazacaklarım biraz teknik bilgi içeriyor. Teknik bilgiyi de merak ediyorum derseniz buyrun okuyun, yok merak etmem diyorsanız yazının sonlarına doğru inebilirsiniz.

chart-1

EPS Dİyagramı

Dİyagrama bakmadan önce bilmeyenler için bir kaç bilgi vereyim. Kırmızı çizgi senaryoların ortalaması, sarı çizgi ECMWF ana çıktısı, mavi çizgi ise kontrol çıktısının senaryosu. Önemli olan kırmızı çizgi. Kırmızı çizgiye bakacak olursanız 2016’nın son günlerine kadar 0 derecenin altında gözüküyor. (Buradaki sıcaklıklar 1500 metredeki havanın sıcaklıkları.) Buna bakarak Aralık ayı boyunca normalden soğuk havaların devam edebileceğini söyleyebiliriz.

ecmwf-ens_z500a_eu_10

EPS 500mb Yükseklik Anomalisi

Neredeyse Aralık başından Avrupa’da etkili olan yüksek basınç alanı (kırmızı renk), bölgedeki baskınlığını koruyarak 2016 sonuna kadar orada olmaya devam edecek. Buna bağlı olarak biz de normalden soğuk havalar yaşamaya devam edeceğiz.

ao-sprd2

AO’ya bakacak olursak, 16 Aralık’tan bu yana yükselmekte. +5 gibi ciddi yüksek bir değere ulaştı. AO’nun pozitif olması demek, kutbi girdapın, buna bağlı olarak soğuklarında kuzey enlemlerde takıldığını görüyoruz. Ancak AO sonrasında azalmaya, nötre daha sonrasında da negatife inmeye başladığını görüyoruz. AO’da ki bu düşüş kutbi girdabın zayıflayacağına, yukarıda biriken soğukların “freni patlamış kamyon” gibi güney enlemlere inebileceğine işaret ediyor. Ay sonu için bir sistem olabilir diyebiliriz kısaca.

nao-sprd2

NAO’da aynı AO gibi düşüşe geçmiş. Bunu şöyle yorumlayabiliriz; İzlanda Alçak Basıncı zayıflayacak, Avrupa’da ki yüksek basınç daha kolay kuzeye tırmanabilecek, yani bize soğuk havalar gelmeye devam edecek.

Özet geç diyenler için:

  • Ülkemizi etkileyen normalden soğuk havalar “en az” yeni yıla kadar devam edecek.
  • Yılbaşında sistem ihtimali bulunuyor ancak kuvveti net değil. Takip etmemiz gerekiyor.
  • Kışın geri kalanı da bir bu kadar soğuk geçecek, hatta belki daha da soğuk.

O sene bu sene…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s