2016-2017 Kışı: Sabreden Derviş, Muradına Ermiş


Kışa girmemize 5 gün kala modellerde gözüken ve geçmiş aylarda yaşadığımız ısrarcı basınç örüntüleri ve soğuk sistemler zaten aşağı yukarı bu kışın nasıl geçeceğine dair fikir vermeye başlamıştı. Polar Vortex’in zayıf olması, Avrasya Bölgesinde ki rekor kar örtüsü miktarı, uzun senelerdir olmasını beklediğimiz hadiselerdi. Bu sene bunları görünce, bizimde kış için umudumuz biraz arttı. Açıkçası Ekim’e kadar bu kışında fos geçeceğini düşünüyordum.

Kasım ayı itibari ile verilerde ki değişiklikler sonucunda ülkemizde 2017 kışının güzel geçeceğine dair işaretler gelmeye başladı. İşte havaninotlari.com 2016-2017 Kış Tahmini:

kis-tahmini

Kuzey Atlantikteki negatif deniz suyu sıcaklığı anomalisi, Azor Yüksek Basıncının normalden daha kuzeye yerleşebileceğine işaret ediyor. Bu durum ise negatif NAO’ya yol açacak. Negatif NAO ise yurdumuzda normallerden yağışlı kışlara sebep oluyor.

sst-kis-tahmini

Kış aylarında ki AO gidişatının Ekim ayında Taymyr Bölgesinde ölçülen basınç değerleri ile yüksek bir ilişkiye sahip. Eğer ölçülen basınç değerleri normalden yüksek olursa, takip eden kışta negatif AO, eğer ölçülen basınç değerleri normalden düşük olursa takip eden kışta pozitif AO görülme ihtimalide artıyor. Aşağıdaki resimde geçtiğimiz Ekim ayında Taymyr bölgesinde ölçülen basınç değerlerinin normalden sapması görülüyor.(Yuvarlak içine aldığım bölge.) Gördüğünüz gibi kırmızı renkler mevcut yani normalden yüksek basınç değerleri.

tca

Negatif AO’yu destekleyen diğer veri ise, Avrasya Bölgesinde ölçülen rekor miktardaki kar kalınlığı. Kar örtüsünün fazla olması, radyatif soğuma yoluyla yer seviyesini ciddi miktarlarda soğutuyor. Bu soğuma ise o bölgede bir yüksek basınç oluşmasına sebebiyet veriyor. İşte bu yükseğe, Sibirya Yüksek Basıncı diyoruz. Sibirya Yüksek Basıncının etkin olduğu yıllarda ise negatif AO görülme ihtimalide bir hayli artıyor. Aşağıdaki grafik, 1998’den beri ölçülen kar kalınlığında bu sene rekor seviyeye ulaşıldığını gösteriyor.

sai-index

Bu veriler ışığında, bu kışın 2012 kışından sonra ki en sert kışlardan biri olabileceğini söyleyebiliriz.

Özetlemek gerekirse;

  • Yurdumuzun Kuzey, Batı ve Güneybatı bölgelerinde normallerin altı, Güneydoğu bölgelerimizde normaller üstü, diğer bölgelerde ise mevsim normallerinde bir kış bekliyorum.
  • Bu kış yağış sıkıntısı çekmeyeceğiz, boş barajlar dolacaktır. 
  • Orta Akdeniz’de oluşacak siklonlar yurdumuza bol yağış ve soğukları da beraberinde getirecek.
  • Sibirya Yüksek Basıncı da bu sene etkin olacak, yani özlediğimiz sistemlere kavuşacağız.
  • Kar açısından en şanslı yerler, Marmara, Batı Karadeniz, İç Ege ve İç Anadolu’nun Batısı olacak.
  • Senelerdir beklediğimiz kışa sonunda kavuştuk.

 

Sevdiklerinizle güzel, sağlıklı, bol bir kış dileğiyle.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s