Bayramda Havalar Nasıl ?


Hatırlayacağınız üzere, yaklaşık 4 gün önce Twitter’dan Bayram’da havaların özellikle tatil yerlerinde normallerin altında ve yağmurlu olabileceğinden bahsetmiştim. Bu ihtimal kalktı. Bayram’da hava genel olarak normallerde ve az üstü sıcaklıklarda, yağışsız geçecek.

İstanbul’dan bahsedelim önce. İstanbul’da Pazar günü hafif yağış geçişleri olabilir. Onun dışında Pazartesi ve Salı günleri de yağış ihtimali bulunuyor. Durumu takip edip sizi bilgilendireceğiz. Tatil boyunca maksimum sıcaklıklar 30-32 derece civarında olacak. Bu sıcaklıklara poyraz eşlik edeceğinden, özellikle şehrin Karadeniz’e bakan kesimlerinde ferah bir hava hakim olacak.

Ege Bölgesinde ise tatil boyu maksimum sıcaklıklar 34 derece ve üzerinde olacak. Aynı İstanbul gibi, burada da Poyraz etkili olacak. 8 Temmuz’da Muğla civarında bir yağış gözüküyor. Çok büyük ihtimalle değişim olacaktır. O yüzden şimdiden konuşmak erken. Takip edip durumu size bildiririz. Kısaca, Ege Bölgesi bayram tatili için en uygun bölge olarak gözüküyor.

Akdeniz’de ise Pazartesi günü olacak yağış geçişleri dışında önemli bir beklenti yok. Maksimum sıcaklıklar 34 derece ve üzerinde olacak. Ancak Ege ve İstanbul’un aksine daha durgun bir hava var, rüzgar az. Sıcak daha fazla hissedilecektir yani.

İç Anadolu’da ise önemli bir yağış beklentimiz yok. Pazartesi günü yağış geçişleri olabilir. Maksimum sıcaklık 30 dereceler civarında. Poyraz diğer bölgeler kadar olmasa da özellikle tatilin ilk günlerinde etkili olacak. Son günlere doğru bölgeye oturacak Yüksek Basınç havayı iyice durgunlaştırabilir. Takip ediyoruz.

Karadeniz’e özellikle bakmamız gerekiyor. Batı Karadeniz, İstanbul ile benzer hava şartlarını yaşayacak. Tek fazlası biraz yağmur. Uyarı vermemiz gereken yerler ise Orta ve Doğu Karadeniz. Karadeniz’in deniz suyu sıcaklığı gayet yüksek seyrettiği için, Özellikle Doğu Karadeniz’de önümüzdeki 1 hafta boyunca sel ve su baskını riski bulunuyor. Lütfen dikkatli olalım.

9 Temmuz akşamına kadar olan toplam yağış.

9 Temmuz akşamına kadar olan toplam yağış.

Bayram tatilini özetlemek gerekirse şu 2 haritayla rahatça özetleyebiliriz,

gefs bayram

ecwmf bayram

Kısaca, normallerden biraz sıcak, Kuzey kesimlerde ıslak, Batı ve Güney bölgelerde ise tam tatil havasında günler yaşayacağız.

Sizde tahmini beğendiyseniz ve destek olmak istiyorsanız lütfen yorum bırakmayı ve paylaşmayı unutmayın. Sizin geri dönüşleriniz bizim için önemli. Ayrıca, Ramazan Bayramınızı kutlar, aileniz ve sevdikleriniz ile nice bayramlar dileriz.

Reklamlar

Bayramda Havalar Nasıl ?” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s