Biraz Yağmur, Biraz Bahar Havası


Her hava mevsiminde güzel diye boşuna demiyoruz. Nisan’ın 3.haftasına geldik. Bu 3 haftada her mevsimi yaşadık diyebilir. İlk önce baharı yaşadık, sonra uzun bir süre yaz geldi bu 2 gün ise özellikle doğu kesimlerde kış tadında geçti. Önümüzdeki günlerde ise tekrar baharı yaşayacağız. Sıcaklıklar normallerin üstüne çıkacak ancak yaz denmez bu sıcaklara.

MT8_Istanbul_ens (1)

Şimdi yukarıdaki diyagrama bakacak olursanız, sıcaklıklarda biraz dalgalanma olduğunu sizde görebilirsiniz. Sıcaklıklar hafta sonuna kadar yükselecek. Hafta başında Batı Bölgelere gelecek yağışın ardından tekrar düşüşe geçecek. Gene bu düşüş 2-3 gün süreli gözüküyor.

ao.sprd2

Zaten AO’ya bakacak olursak. AO negatife gidiyor. Bu da ılıman ve yağışlı havalar anlamına geliyor.

nao.sprd2

NAO’da aynı şekilde negatif seyrini sürdürüyor. Bu da daha zayıf bir Azor Yüksek Basıncına işaret. Daha zayıf bir Azor Yükseği ise önü açılan Alçak Basınçların Akdeniz Havzasına girebileceğine işaret ediyor. Bu da nispeten yağışlı günler anlamına geliyor.

 

cfs-avg_T2ma5d_eu_1

21-26 Nisan arası Sıcaklıkların Normalden Sapması (CFS)

Bu haritada ise sıcaklıkların normalden sapması gözüküyor. Önümüzdeki hafta sıcaklıklar ülkemizin neredeyse her yerinde normallerin üstünde geçecek. Özellikle güney bölgeler normallerin 3-6 derece üstünde seyredecek.

Mayıs ayına kadar havalar bu şekilde gideceğe benziyor. Size de bu havaların keyfini çıkarmanızı öneririm. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s