Jonas: Kusursuz Kar Fırtınası


-Bu bir inceleme yazısıdır.-

İstanbul’un tam anlamıyla rezalet bir sistem yaşadığı bu günlerde, Amerika’nın Doğu Yakası efsaneyi yaşıyor. Hatta o kadar uzağa gitmeye gerek yok. Hemen İstanbul’un dibindeki Kocaeli-Düzce arası da efsaneyi yaşıyor. MGM’nin son kar ölçüm sonuçlarına göre;

Kocaeli İzmit: 36 cm

Düzce Merkez: 35 cm

gibi kar kalınlıkları ölçülüyor. Bu santimler İstanbul’un nasıl bir sistemi kaçırdığını en açık şekilde anlatıyor. Şimdi asıl olaya dönelim. Yani Jonas’ın nasıl böyle bir fırtınaya dönüştüğüne.

jonas1

21 Ocak 2016 Akşamı için GFS Çıktısı

21 Ocak 2016 akşamı, Meksika Körfezi kıyılarında 1014 mb’lik bir Alçak Basınç kendi çapında takılıyordu. Etrafındaki  New Orleans, Dallas, Houston gibi şehirlere yağmur bırakıyordu. Kim bilirdi ki onun kusursuz bir fırtınaya dönüşeceğini. (Ben cevap vereyim, Amerikalı Meteorologlar biliyordu.)

jonas2

22 Ocak 2016 Öğlen Vakitler için GFS Çıktısı

Daha sonra bu Alçak Basınç kuzey doğu istikametine doğru hareket etmeye başladı. 998 mb değerine kadar düştü. Artık merkezinde kuvvetli yağmurlar vardı.  Kuzey ve Batısındaki şehirlere kar ve sulu kar bırakmaya başlamıştı.

jonas3

23 Ocak 2016 Gecesi için GFS Çıktısı

İşte ne olduysa bu gece olmaya başladı. Alçak Basınç, Double Barrel Low (Çift Namlulu Alçak Basınç) oldu. Doğu ve Batı olmak üzere iki tane merkezi vardı. Bu Doğuda kalan merkez ise Jonas oldu.Kuzeyde ki Yüksek Basıncında etkisiyle, Alçak Basınç tüm Doğu Yakasını yalayıp geçti. Zaten o gece Doğu Yakasının çoğu kar yağışı altındaydı. Washington’da bile kar başlıyordu.

jonas5

23 Ocak 2016 Öğlen için GFS Çıktısı

Jonas Doğu Yakasını yalayıp geçmeye devam ederken, Batısında kalan yerlere yoğun kar, Doğusunda kalan yerlere ise şiddetli yağmur bırakıyordu. Kırmızı ile çizdiğim Yüksek Basınç, kuzeyden soğuk hava getirirken, Jonas ise Atlantik Okyanusundan Doğu Yakasına nem pompalıyordu. Bu ikisi çakışınca olan oldu.

gfs_asnow_us_13

24 Ocak gecesine kadar beklenen kar kalınlığı.

Belki kar kalınlıkları fazla gelmiyor olabilir ancak bu sistemi efsaneleştiren bu kadar karın 2 günde yağacak olmasıydı. Böylelikle Amerika’nın Doğu Yakası efsaneyi yaşadı ve hala yaşıyor. 24 Ocak sabahı ise yağışlar yavaş yavaş Doğu Yakasını terk etmiş olacak. Böylece fırtınanın bilançosu tam anlamıyla ortaya çıkacak.

Sizinle, “bence” tüm Meteoroloji camiası için önemli olan bu olayı incelemeye alıp paylaşmak istedim. Sizinde düşünceleriniz veya sormak istedikleriniz varsa bu yazının altındaki yorum kısmında sorabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s