Elsa: Sistemler Silsilesi (22-23 Ocak) -1-


-Bu tahminin iki yazıdan oluşacağını, ilk yazının (yani şu an bu satırları okuduğunuz yazının) Cuma-Cumartesi günlerini kapsadığını, ikinci yazının ise Pazar-Pazartesi günlerini kapsayacak olduğunu belirtmek isteriz.-

Elsa’nın devamı niteliğinde ki bu sistem İstanbul için normal bir karlı bir sistem. Ancak sizde takdir edersiniz ki İstanbul’a 5 cm kar yağsa dahi şehir kitleniyor. Bu yüzden tekrardan hatırlatalım, Lütfen toplu taşımayı kullanalım.

Gerekli uyarıyı yapıp görevimizi yerine getirdiğimize göre sistemden bahsedelim.

850 hpa temp 2

Ukrayna üzerindeki çok soğuk hava yarın itibariyle bize inmiş olacak. Bize doğru hareket etmesiyle birlikte Karadeniz üzerinden geçerken nem toplayarak, Karadeniz’in bize bir hediyesi olan DEK yağışlarına neden olacak.

850 temp

Ukrayna üzerinden inen çok soğuk hava, sıcaklıkların 0 derecenin üstünü görmemesine neden olacak.

850 rüzgar

Yarın öğlen, öğleden sonra( Sea Effect öğlenden önce başlayacağını düşünüyor. Bakalım kim bilecek. 🙂 ) gibi  rüzgar koşullarının iyiye dönmesiyle İstanbul’da kar yağışlarının başlamasını bekliyoruz. Bu yağışlar aralıklı kar sağanakları şeklinde olacak. Saatler ilerledikçe kuvvetlenecek. İş çıkışlarında sorunlar yaşanabilir. Ancak sıcaklık sorunu olmaması sebebiyle yağışlar direk tutacaktır. Yani erime olmaz. Bu da sürekli örtünün üstüne eklenmesi demek. Ayrıca, Doğu Marmara ve Karadeniz bölgesinde DEK’lerin daha fazla etkili olmasını bekliyoruz. Orta ve Doğu Karadeniz de yılbaşındaki kar kalınlıkları tekrar ölçülebilir. Yalova ve Bursa’da (Bursa’nın kuzeyi daha şanslı tabiki.) güzel kar alacaktır. Cumartesi günüde Doğu Anadolu’da bol kar var. İç Ege ve Ankara’da da hafif kar geçişleri görülecek. Trakya ve İzmir ise maalesef FOS.

Cumartesi gününün sonuna kadar;

Avrupa Güney Sahiller Min: 5 -10 cm, Anadolu Güney Sahiller min: 7-12 cm, Boğaz Hattı Kıyıları min: 10 cm. Avrupa Yüksekleri min:15-20 cm, Anadolu Yüksekleri min: 20-25 cm şeklinde kar birikmesini tahmin ediyoruz.

Pazar-Pazartesi değerlendirmemizde görüşmek üzere…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s