ELSA Geliyor: Kuvvetli Soğuk, Kar ve Fırtına (17-20 Ocak ve Devamı)


Gecemizi gündüzümüze kattık, haftalardır sizlerle her güncellemeyi paylaştık ve sonunda “Elsa” geldi. Tahminimize başlamadan önce şunu belirtmek isteriz ki, bu sistem soğukları ve uzun soluklu oluşu ile ön plandadır. Bütün uyarılarımız bu yüzdendir.

Şimdi gerekli açıklamaları yaptığımıza göre tahmine geçebiliriz. Önce yarın sabahki duruma göz atalım.

16011706_1606

Bu harita yarın sabah saat 08.00’da ki basınç dizilimini gösteriyor.  Kare içinde merkezini gösterdiğim Alçak Basıncın yarın ki durumu. Alçak Basınçlar bildiğiniz gibi havayı saatin ters yönünde çeviriyor. Bu da Alçak Basıncın solunda kalan yerlerin kuzeyli, batısında kalan yerlerin güneyli akımlara maruz kalmasına sebebiyet veriyor. Haritada bakarsanız, ülkemizin Batı Bölgelerinin güneyli akımlarda (turuncu ok), Balkanların ise kuzeyli(mavi ok) akımların etkisi altında kaldığını göreceksiniz.

Bu Alçak Basınçtan dolayı, yarın Kıyı Ege ve Trakya’da görülecek aşırı yağışlara karşı ve şiddetli lodosa karşı çok dikkatli olmalısınız.

16011815_1606

Bu harita ise aynı Alçak Basıncın 18 Ocak günü akşam 18.00’da ki durumunu gösteriyor. Alçak Basınç Anadolu’ya doğru ilerlemiş. Bu yüzden, Marmara kuzeyli akımların etkisinde kalırken, Doğu Bölgelerimiz güneyli akımların etkisinde kalıyor. Asıl tahminimiz tam da burada başlıyor. Zaten kar varken hanginiz şiddetli yağış veya lodosa dikkat ediyorsunuz ? 🙂

Önce İstanbul ile başlayalım. Merak etmeyin her yerden bahsedeceğiz. İstanbul’da kar yağışının Avrupa Yakasının yüksek yerlerinde  Pazar akşam saatlerinden sonra, Anadolu Yakasının yükseklerinde gece saatlerine doğru(Pazarı Pazartesiye bağlayan gece), tüm şehirde ise gece saatlerinden sonra kara dönmesini bekliyoruz. Yağışlar Pazartesi gün boyu yoğun şekilde etkili olacak. Hayatı ciddi oranda etkileyecektir. Salı günü yağışların tüm şehirde devam etmesini ancak Anadolu Yakasında daha etkili olmasını bekliyoruz. Çarşamba belki hafif kar geçişleri görülebilir. Çok merak ettiğiniz santim işine geçelim. İstanbul’da kıyılarda minimum 15 cm, Avrupa Yakasının yükseklerinde minimum 20-25 cm, Anadolu Yakasının yükseklerinde minimum 30 cm kar bekliyoruz. Şehirde doğuya gittikçe kar örtüsü artacaktır. Salı ve Çarşamba günü DEK oluşumları görülebilir.

Turkey_2016011600_wind700_84

19 Ocak Salı günü 700 hPa Rüzgarları

 

Turkey_2016011600_wind850_84

19 Ocak Salı günü 850 hPa Rüzgarları.

 

Turkey_2016011600_rh850_84

19 Ocak Salı günü üst seviye nem oranı.

Ankara’da Pazartesi öğlenden itibaren yükseklerde  kara dönmeye başlar,  Batı ve kuzeyi öğlen saatlerinde başlar. Öğlenden sonra tüm ile yayılır.

Ankara Skew T

Bu arada Ankara’da Çarşamba gecesi(Salıyı Çarşambaya bağlayan gece.) çok yoğun kar yağışı beklentimiz bulunuyor. Değişim olursa size Twitterdan aktaracağız. Ankara için santim tahminlerimize söyleyecek olursak; minimum 15-20 cm kar birikimi bekliyoruz.

İzmirli kar sever dostlara ise güzel haberlerimiz var. İzmir’de kar yağışının akşam üstü olabileceğini tahmin ediyoruz. Tabiki örtü yapmayacak ancak güzel bir seyirlik yağış alacaksınız.

 

Diğer bölgelerimize bakacak olursak; Pazartesi İç Ege, Marmara’nın Güney ve Doğusunda, Batı Karadeniz ve göller yöresinde yoğun kar yağışları var. Marmara’nın Güney ve Doğusu demişken onlar içinde cm santimi yapalım. Güney ve Doğu Marmara’da minimum 20 cm, yüksekler için ise minimum 40 cm bekliyoruz. Çanakkale burada ayırmamız gerekiyor çünkü en kuvvetli kar yağışını onlar alacak. Çanakkale’de minimum 25-30 cm kar bekliyoruz. Batı Karadeniz’de ise kıyılar için minimum 20 cm, yüksekler için minimum 40cm bekliyoruz.Trakya da kar yağışının yarın öğleden sonra akşam üstü gibi kara dönmesini,  Salı sabahı ise etkisini kaybetmesini bekliyoruz. Salı gecesi Orta Karadeniz de kar yağışının başlayacağını, Doğu Karadeniz de ise Salı akşam üstü başlayacağını tahmin ediyoruz. Aynı şekilde Salı günü Doğu ve Güney Marmara da ve Batı Karadeniz’de kar yağışları olacak.  Perşembe günü ise yağışlar sadece Doğu Anadolu ve Güneydoğu bölgesinde etkili olacak.

 

Uzun vadede ise tekrar bir sistem “ihtimali” bulunuyor. Takipteyiz. Sistem hakkındaki güncellemeleri Twitter’da @havaninotlari ve @EffectSea hesaplarından takip edebilirsiniz. Güzel bir sistem yolda. Sistemin keyfini çıkarmanızı tavsiye eder, iyi ve bol karlı günler dileriz…

Reklamlar

ELSA Geliyor: Kuvvetli Soğuk, Kar ve Fırtına (17-20 Ocak ve Devamı)” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s