Biraz Lodos, Biraz Yağmur


Oldukça hareketli bir yılbaşının ardından, 2016 ya hızlı bir giriş yaptık. Öncelikle yeni yıl vesilesiyle yeni yılınızı kutlar, sevdiklerinizle sağlıklı bir yıl dileriz. Ocak başından beri sıcaklıklar nasıl gitmiş bir göz atalım ;

Ocak anomali

Yer Seviyesi Sıcaklık Anomalisi 1 Ocak-6 Ocak Arası

Kırmızı kare içinde Türkiyeyi görebilirsiniz. Türkiye genelinde normallerden 3-6 derece soğuk havalar gözlenirken, sadece Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’nun doğusunda 7-9 derece soğuk havalar gözlenmiş. Yılbaşında Ukrayna üzerinden gelen soğuk hava nedeniyle, Ukrayna’da normalden çok soğuk havalar yaşadı. Normalden 8-13 derece soğuk havalar yaşandı.

Figure1ai

Kış tahminimizde bahsettiğimiz üzere (isteyenler buradan bakabilir.) kışın ikinci yarısı nötre yakın negatif AO (AO nedir öğrenmek isteyenler buraya bakabilir.) beklentimiz olduğunu söylemiştik. Şu anda her şey beklentimize göre gerçekleşiyor. Ocak ayından itibaren nötre yakın negatif AO görmeye başladık. Buraya kadar anlaştık. Şimdi negatif AO ne yapar ? Yurdumuzda normalden ılık ama yağışlı günler yaşatır. Bu veriye dayanarak, Ocak ayında özlediğimiz yağışların geleceğini söyleyebiliriz.

cfs-avg_apcpna7d_eu_1

CFS Yağış Anomalisi Tahmini 6-13 Ocak Arası

Bu yazımızda özellikle önümüzdeki 1 haftayı konuşacağız. Bir de siz çok istediğiniz için birazda Ocak ayında beklediğimiz sisteme değiniriz. Neyse konu dışına çıkmayalım. Resmin altında gördüğünüz gibi bu harita yağış anomalisini gösteriyor. Yeşiller normalden fazla, sarılar normalden az yağış demek. Haritada göreceğiniz üzere  önümüzdeki 1 hafta özellikle Batı Bölgelerde normalden fazla yağış göreceğiz. Bunu Orta Akdeniz kökenli sistemlere bağlayabiliriz. Bu haftanın en önemli hava olayı ise 7 Ocakta yaşayacağımız yağışlar ve lodos fırtınası. Ona değinelim biraz.

alçak basın.Bu gece merkezi Bulgaristan’a oturacak olan çok mu çok alçak bir basınç, tüm Batı Bölgelerimizde kuvvetli lodosa neden olacak. Özellikle yarın sabah saatlerinde lodosun hamleleri 80-90 km’yi bulabilir. Bu da demektir ki, hava ve deniz ulaşımında aksamalar.  İptaller %100 ihtimalle olacaktır.

PREC-021

Yağışlar yarın sabah saatlerine doğru Batı Bölgelerden giriş yapacak. Muhtemelen siz uyandığınız da yağmurlu bir havaya uyanacaksınız. Yağışlar gün boyu etkili olacak. Özellikle Çanakkale-Antalya arasında ki sahil şeridinde şiddetli yağışlar görülecek. Sel ve su baskınına karşı dikkatli olunmalı ! Antalya’nın iç kısımlarında orografik yükselmenin de etkisiyle aşırı yağışlar görülebilir. 100 mm’yi aşan yerler olabilir bu bölgede. Kısaca, yarın Batı Bölgelerimizde heyecanlı bir gün yaşanacak. Dikkatli olmakta fayda var.

Gelelim günün merakla beklenen konusuna. Yani, Ocak ayında beklediğimiz sisteme. Ocak ayını kapamadan yurdumuza bir soğuk hava dalgasının uğrama ihtimalini oldukça yüksek görüyoruz. ECMWF diyagramında da sinyaller gayet fazla. Ortalama şimdiden -2 -3 civarında ve hatta 21 Ocağa doru -5’e bir hayli yaklaşıyor. Bu bahsettiğimiz sıcaklıklar yer seviyesinde değil, 850 hPa da yani 1500 metrede.

ecmwf diyagram

ECMWF Diyagramı

Model çalıştırmaları ise vade çok uzun olduğundan dolayı, her çalıştırmada farklı senaryolar sunuyor. Bu günlerde modellere güvenmek fazla doğru olmaz. Ama illa güveneceğim diyorsanız, uzun vadede ECMWF ve GEM’e güvenebilirsiniz. Şu günlerde modellerde önemli olan ana fikir. Ayrıntılara pek fazla takılmamak gerek. Stratosfer verileri de, Ocak ayı bitmeden bir soğuk hava dalgasının gelebileceğini onaylıyor.  Uzun lafın kısası, modeller döneklik etse dahi Ocak bitmeden tekrar soğuk havaların etkisi altına girebileceğimizi düşünüyoruz.  Nereleri ne derece etkileyeceği henüz belli değil. Belli olursa zaten Twitter’dan size iletiriz. Diyeceklerimiz bu kadar. Sağlıcakla kalın…

Reklamlar

Biraz Lodos, Biraz Yağmur” üzerine 4 düşünce

  1. serdar

    lodos arkası Kadıköy istanbulda poyraz yada karayel anlayamadım ama kuzey rüzgarı ile 45 dakika içinde (07.01.2016….16.45-1730…..süper soğuma yaşandı….derece koydum 45 dk içinde 2 c yakın soğuma yaşandı…

    Liked by 1 kişi

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s