30 Aralık-4 Ocak Sistemi (Kuvvetli Soğuk ve DEK Şöleni)


“Sancı” adını verdiğimiz sistem bu sabah saatlerinde giriş yapmaya başlıyor. İlk önce sistemin adını neden “Sancı” koyduğumu söyleyelim. Bizim gibi çoğu amatör meteorolog katılacaktır ki bu sistem herkesi çok yordu. Modeller bir güncelleme sistemi verdi, diğer güncelleme vermedi. Yaklaşık 10-15 gün boyunca böyle sürdü. Bize de sancılı bir süreç geçirttiği için bu ismi koyduk.

Sistem bu sabah saatlerinden itibaren (siz yazıyı okurken) giriş yapmaya başlıyor. Hava sıcaklığı kademeli olarak düşecek. İlk önce İstanbul ile başlayalım. İstanbul da 29 Aralık günü önemli bir yağış yok. Kuzey ilçelerde yağış geçişleri görülebilir.

MT8_Istanbul_ens

İstanbul diyagramında gördüğünüz gibi sıcaklık çok kısa sürede 20 derece birden düşecek.

skew t

Skew T diyagramında da gördüğümüz gibi yağışlar öğlene kalmadan, tüm şehirde kara çevirecek.

29 Aralığı 30 Aralığa bağlayan gece ise değerler kar yağışı için uygun seviyeye iniyor. Yağışların yükseklerden başlayarak kara çevirmesini bekliyoruz. Öğlene kadar tüm kentte yağış kara çevirmiş olur. Ancak 30 Aralıkta ki yağışların fazla tatmin etmesini beklemiyoruz. Gün boyu yoğun olmayan DEK (Deniz Etkisi Kar) bantları iki yakayı da etkileyecektir. Akşam civarı ise bu bantların Avrupa Yakasında etkili olmasını bekliyoruz. Öğleden sonra akşama doğru  yüksek kesimlerde kar örtüsü oluşmaya başlar, gece saatlerinde de kıyı kesimlerde başlar.

31 Aralık Perşembe günü ise yağışların tam anlamıyla tavan yapacağı gün olacak. Karadeniz üstümüze oluk oluk akacak. Karadenizden yola çıkan DEK bantları İstanbulu umarsız bir şekilde dövecekler. Özellikle Perşembe günü İstanbul için çok sıkıntılı bir gün olacak. Ulaşımda aksamalar ve sıkıntılar olacaktır. Aynı risk Doğu Marmara içinde geçerli. Lütfen araçlarınızı çıkartmayın, toplu taşımayı kullanın.

1240064_163350267361022_567444564680918045_n

Yılbaşı gecesi yoğun kar bekliyoruz.

1 Ocak gecesi ve 31 Aralık akşamından itibaren yağışların Anadolu Yakası ağırlıklı olmasını bekliyoruz. 1 Ocakta da yağışların Anadolu Yakasında etkili olmasını (yoğun bir şekilde) bekliyoruz. Ayrıca yağışlara gök gürültüsü ve şimşeğin eşlik edeceğini düşünüyoruz.

Hepinizin merak ettiği santimetre konusuna gelirsek. İl genelinde 100 metre altında 20-35 cm arası bir örtü beklerken, 100 metre üstünde 35- 55 cm (Bantı yakalayan yerler 70 cm’ye kadar olabilir.)

Ayrıca sistem boyunca rüzgar ilk önce poyraz, yıldız ve karayel yönlerinden kuvvetli esecek.

Diğer yerlere gelirsek. Ankara da 30-31 Aralık tarihlerinde hafif kar alabilir. Onun dışında ne yazık ki yağış yok. İzmir’de iç kesimlerinde 31 Aralık tarihinde belki hafif bir yağış olabilir onun dışında yağış yok.

30 Aralık akşamı ve 31 Aralıkta Balıkesirin bir kısmında, Bursa’da, Doğu Marmara, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadenizde yoğun kar yağışı bekliyoruz.

31-1 Aralık tarihlerinde ise Bitlis, Şırnak ve Hakkari’de ciddi boyutlarda kar yağışı var. Metrelik kar olursa, şaşırmamak gerek.

2 Ocak günü ise İstanbul, Doğu ve Güney Marmara da yağışlar sürecek ama etkisi geçtiğimiz günlere nazaran daha az olacak. Karadeniz hattında kar yağışları yer yer yoğun şekilde devam edecek.

Doğuda ki yağışlar devam edecek.Güney Doğuda yağışlar Perşembe yükseklerde kar alçaklarda sulu kar, Cuma ve Cumartesi kara çevirecek . Cuma tüm Doğuda ve Orta ve Doğu Karadenizde yoğun şekilde yağacak. Pazar ve Pazartesi günleri için sıcak cephenin geçişiyle Trakya, İç Anadolu ve göller yöresi yağış alacak. Bu yağışlar yoğun olabilir, takipteyiz. Aynı şekilde İstanbulda bu cephe geçişi sırasında, sıcaklık sorunu yaşamazsa yoğun bir yağış alabilir. Tabiki bunun değişme ihtimali bulunuyor, takipteyiz. Ayrıca şu an GFS güncelleniyor, sistemin yağışını ve soğuğunu arttırmış. Pazar-Pazartesi  sıcaklık sorunu olmazsa İstanbulun kar alma ihtimali var. Trakya ,İç Ege,İç Anadolu için kar şansı  var .”Değişme ihtimali bulunuyor.”
21602_163355660693816_3334238652078514366_n

4 Ocak Yağış

1012731_163356004027115_6385103426147671638_n

3 Ocak 850 hPa Sıcaklığı

Kısaca, muhteşem bir sistem yolda. Oturun ve keyfini çıkarın. Twitter da bizleri (@havaninotlari ve @EffectSea) takip ederek, sistem hakkında ki son durumları ve güncellemeleri öğrenip, sorularınızı sorabilirsiniz. Sevdiklerinizle, sağlıklı ve mutlu ayrıca karlı bir 2016 yılı diliyoruz…
Reklamlar

30 Aralık-4 Ocak Sistemi (Kuvvetli Soğuk ve DEK Şöleni)” üzerine 8 düşünce

 1. beceren

  sizleri tekrar kutlarım bu kadar isabetli tahmin olur DMG NTV SÜRMELİ den önce tahminlerinizi paylaştınız sonuç kar severler için mükemmel yeni yılınızı kutlar bol karlı günler dilerim takibe devam

  Liked by 1 kişi

  Cevapla
 2. seaeffect

  İstanbul’da çarşamba akşam-geceden itibaren sıcaklıklar 0 derecenin üstünü göremeyecek bu durum cumartesiye kadar sürer.Cuma gece yarısı sıcakliķlar karasal kesimlerde -10’a yaklaşır.Bu yüzden evsizlere yardım edelim,belediyeleri arayın.
  Sokak hayvanları içinse sıcak bir yer saglayın.

  Liked by 1 kişi

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s