Karlı Bir Yılbaşı Mı Geliyor ?


Hemen hemen herkesin hayal ettiği bir şeydir. Yeni yıla karla girmek. Belki aranızda görenler vardır ama çoğumuz İstanbul da uzun süredir bu olaya şahit olmadık. Zaten genelde yılbaşı denilince akla kar yağışı gelir. İşte bu sene o sene. O ihtimalin en kuvvetli olduğu sene. Yılbaşında kar artık hayal değil. Veriler güncellendikçe bu yazıyı da güncelleyeceğiz. Her güncellediğimiz de paylaşırız. Takibi bırakmayın.

ecmwf diagram

Öncelikle Avrupa Modelinin (ECMWF) diyagram çıktısına bakacak olursak, 850 hPada ki ortalama sıcaklıklığı -5 dereceye yaklaştırmış.(Kırmızı Çizgi:Ortalama, Sarı Çizgi: Ana çalıştırma, Mavi Çizgi: Kontrol çalıştırması.) Özellikle 28 Aralıktan sonraki senaryoların çoğunun -5 derece ve altında olduğunu söyleyebiliriz.

ecmwf100f240

Basınç anomalisi haritasına geçmeden önce sizlere bu 100 hPa haritasını göstermek istiyorum. Haritada gördüğünüz gibi İskandinavya civarında etkili olan bir Yüksek Basınç, iki yanında ise kuzeyden soğuk akışı gözüküyor. Sağdaki A harfinin olduğu yer Türkiye.

ecmwf_z500a_nhem_11

Bu ise 500 hPada ki basınç anomalilerini gösteriyor. (Türkiye siyah kare içine aldığım yerde.) Aynı 100 hPa haritasında olduğu gibi bunda da İskandinavya civarında bir Yüksek Basınç gözüküyor. Şimdi diyeceksiniz ki yüksek basınç diyip durdun, ne işe yarıyor bu ?

Recm2401

Yüksek Basınçlar havayı saat yönünde çevirirler. Bu nedenle İskandinavya civarına oturan bir yüksek basınç havayı saat yönünde çevirerek bize kuzeyde ki soğukları yollarlar.

ecmwf10f240

En sevdiğim kısım olan Stratosfer verilerine göz atalım biraz. Stratosferde ki ısınma Kutbi Girdabı zayılatarak soğukların güney enlemlere kaçmasına yardımcı olur. Bu haritada da görebileceğiniz gibi stratosfer yavaş yavaş ısınmaya başlıyor. Mavi dışında ki tüm renkler ısınmaya işaret.

Figure8af

Bu grafik ise  40 ile 80 derece kuzey enlemleri arasında kalan bölgede yer seviyesinden stratosfere doğru akımların ağırlıklı ortalamalarını gösteriyor. Kırmızı renkler akımların yavaşladığını, 10-15 gün sonrası için blokaj oluşabileceğine, Kutbi Girdabın zayıflayabileceğine işaret ediyor. Renk ne kadar koyu kırmızı olursa dediklerimin ihtimali ve kuvveti artıyor.

Figure7af

Bu grafik ise 60 derece kuzey enleminde, atmosferin farklı seviyelerindeki yükseklik anomalilerini gösteriyor. Renkler ne kadar maviyse, Kutbi Girdap o kadar güçlü oluyor. Gördüğünüz gibi ay sonuna doğru zayıflamaya başlamış.

fluxes

Bu grafikte ise 60 derece kuzey enleminde ki rüzgar ve akışları görüyorsunuz.  30 hPa seviyesinde ki akışların yavaşlaması ülkemiz adına soğuk hava sinyalidir. Grafiğin en altındaki oklar ise 60 kuzey enleminde 10hPa seviyesindeki akışların vektörel hızlarını ve yönlerini gösteriyor. O oklar iyice kısalıp doğu yönlerini gösterirse 60 kuzey enleminde blokaj sinyalidir ve ülkemize soğuk hava dalgası gelebilir. Gördüğünüz gibi ay sonu, Ocak başına doğru doğu yönünü göstermeye başlıyorlar.

ECMF_phase_MANOM_51m_small

Son olarak MJO’ya bakalım. MJO Aralık sonu ve Ocak başında 5 ve 6.fazlarda dolanacak. MJO’nun 5 ve 6.fazlarda olması İskandinavya civarında blokaj oluşturur.

Uzun lafın kısası, Ay sonu Ocak başı bir soğuma gerçekleşecek. Bu soğumanın henüz nereleri ne derece etkileyeceği belli değil. Ancak modellerden takip ettiğimiz kadarıyla, soğuklarda herhangi bir azalma olmazsa  karlı bir yılbaşına çok az kaldı. Senelerdir hayalini kurduğumuz olay gerçekleşmek üzere. 🙂  Neyse, fazla uzatmayalım. Karlı bir yılbaşı geçirmek dileğiyle, hoşça kalın… 🙂

Reklamlar

Karlı Bir Yılbaşı Mı Geliyor ?” üzerine 6 düşünce

 1. serdar

  1975 ve 1984 ve 1992 istanbulda yoğun kar yağışlı yılbaşılar geçirdim.2001 yılbaşıda kar yağdı diye hatırlıyorum.50 yaşındayım arada başka yıllarda çoğu özellikle 70 lerde olmak üzere (elbette efsane 87 martı bir yana) bayağı karlı kışlar oldu.kar manyağıyım diyebilirim ama ben karı dağdan taştan ziyade şehirde seviyorum.2-3 gün bile olsa içimi huzur ve ümit kaplıyor. o sessizlik ve beyaz cennet için yapamayacağım yoktur.küçükken dolaptan buz alıp bahçeye atar ya havanın soğumasına katkı yapmasını bekler yada karların erimemesini sağlar diye düşünürdüm.küresel ısınmadan nefret ediyorum.4 derecenin üzerisi sıcaktır benim için.istanbulda genelde sert bir lodosun arkası kardır.fakat yüksek binalar açık alan olmayışı binaların gökyüzünü ısıtması yüzünden bu doğal zevkimizden bile mahrumuz.o kadar kar delisiyim ki Ukrayna kharkivde kar umuduyla gireceğim yılbaşına istanbula kar geliyor diye seyahatimi iptal ettim.1-2 gün yoğun kar yağışı bekliyorum.şimdi herkes doğalgazını kıssın ve havanın soğumasını engellemesin.bol kartopulu kardanadamlı yıllar dilerim herkese…

  Liked by 1 kişi

  Cevapla
 2. seaeffect

  Herkese iyi geceler.
  Bu yazımda çeşitli parametreler ve modellerin son durumlarını paylaşacağım.
  İlk olarak ECMWF ile başlayalım
  31 Aralık tarihli 500 hPa sinoptik haritası:

  Akdeniz’de herhangi bir tepki Alçak Basıncı türeyemediği için soğuk pek fazla inemedi.Aynı şekilde İtalya civarlarında A.B oluşmadığı için soğuk Avrupa’ya da kaçamadı.
  31 Aralık tarihli 850 hPa sıcaklık haritası. (1500m)

  Ardından İzlanda siklonları kıtaya dalıyor ve soğukları yiyor.Doğuya hızlı hareket ediyor.ECMWF’ye göre Akdeniz’de siklon oluşmuyor.Sistem 2-3 günlük , İstanbul gibi yerlerde DEK’lerle az çok bir şeyler olur.Kar yapacak soğuk var.ECMWF’de yukarıda ki soğukları indirecek Yüksek Basınç hattı oluşamadı.İzlanda Batı Avrupa’ya yayılmazsa güzel soğuklar ve güzel bir sistem elimizde olabilir.
  ECMWF diyagramı da pek iyi çıkmadı ama umut var.

  *
  *
  Akşam GFS’si çok iyi çıkmasa da diyagramlar çok iyi çıktı.

  Şu sıralar gece GFS ‘si güncelleniyor.
  Şimdi ona bakalım.
  Akşamki çıktıya göre çok daha iyi gidiyor.
  31 Aralık tarihli sinoptik

  31 Aralık tarihli 850 hPa sıcaklık

  İtalya civarlarında oluşan parazitler soğukları kendi taraflarına soktu.
  1 Ocak


  Olması muhtemel senaryolardan biride bu…İtalya civarlarında oluşacak siklonlar soğukları oraya çekecek ve Akdeniz’de oluşacak A.B’ler iç kesimlere iyi kar oluşturur.İstanbul’da yine kar yapacak soğuklar olur.En kötü senaryoda akşam GFS gibi soğukları tamamen Avrupa’ya yönlendirme.Ama bu durum imkansız gibi.
  Gece GFS’sinde daha çok soğuk olması için İtalya’da ki A.B’lerin kuzeydoğulu bir biçimde bize doğru gelmesi lazım.
  *
  *
  Paralel GFS güncellemesi
  850 hPa sıcaklık – 1 Ocak

  500 hPa sinoptik

  Bizim için en güzel senaryolardan bir tanesi İtalya civarlarında herhangi bir a.b oluşumu olmadığı için sistem doğrudan bizim üzerimize geliyor.Burada Akdeniz’de A.B oluşumu gözlenebilir.


  Tüm basınç durumları bizim lehimizde.
  *
  *
  GEM nasıl şimdi ona bakalım.  GEM’de ise yukarıdaki yüksek basınç(İskandinavya civarı) top haline gelemedi yani soğukları oradan alıp ETKİLİ bir biçimde bize yollayamadı.Buradaki tüm suç Y.B’de.
  Bu güncelleme ileri ki güncellemelerde olumlu yönde değişim gösterebilir.
  *
  *
  GFS Kontrol Çıktısı ne demiş şimdi ona bakalım.


  Azor Y.B’si dikine uzamış.İzlanda’yı pasifize hale getirmiş.

  AO verileri ise nötr doğru yönelim gösteriyor.

  Bu durum genelde bize sistem indirmiş.

  ************
  Şahsi kanaatime gelince;beklenen soğuk hava sistemi fazla batılamayacağını şu ( http://i.hizliresim.com/rZdyQV.png ) görüntünün oluşmasının zor olacağı ve Akdeniz’de A.B oluşup kuzeye çıkıp yada yassılaşıp ülkemizin bazı bölgelerinde iyi kar bırakabileceğini düşünüyorum.İstanbul’da havada kar görülebileceğinin olasılığı çok yüksek.Ne kadar kar yağar?Süresi ne olur gibi sorular için daha erken.
  Sistem aşırı karasız bir biçimde ilerliyor.Bu yüzden net bir tahmin yapmak için erken…Takibe devam değişimler olacaktır.

  Temennim ECMWF’nin akşam güncellemesindeki görüntüsünün daha az İzlandalı ve yeterince batılı ayrıca daha batılı ve de soğukların daha çok olduğu bir durum…
  Herkese iyi geceler.

  Beğen

  Cevapla
 3. nevzat

  inşallah,gerci geçen yılbaşı çanakkale de yogun karlı bir yıl başı gecirmiştik sela mlar kolay gelsin tahmin ve yorumlarınızı takip ediyorum

  Liked by 1 kişi

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s