Kuru Soğuk,Az Yağmur Ve Az Kar


MTc0MTQwND-dogalgaz-faturasi-pttye-odenir-mi

Merhaba,

Aralık ayı beklediğimiz gibi oldukça kuru geçiyor.Bu durum tüm hava delilerini oldukça üzüyor.Yağmur yok,kar yok,aksiyon yok… havaninotlari.com KIŞ TAHMİNİ mizde de belirttiğimiz üzere ”kar delileri” özellikle Ocak ve sonrasını beklemelerini öneririz.Şimdi yazımıza geçelim.

Önümüzdeki günlerde ülkemizde öyle aman aman bir soğuma ve yağış olamayacak.

Yarın(Pazartesi),batı bölgelerimizde yağış olmayacak.Yağışlar daha çok Güney Doğu ve Doğu Anadolu’nun bir kısmında(yükseklerinde kar;alçak yerlerinde yağmur) olacak.Yüksek Basınç hakimiyetinden dolayı iç bölgelerde don ve buzlanma oluşacak.İstanbul gibi kıyı kentlerde bile gece sıcaklığı 3-4 derecelere kadar inecek.

Salı günü :Pek değişen bir şey olamayacak.Sıcaklıklar aynı kalacak.Günlerdir bahsettiğimiz kıytırık soğuma(17-19 sistemi) kendini Karadeniz özellikle orta ve doğusunda bulutlanma olarak hissettirecek.O çevreler günün diğer kısmında bulutlanmaya ve etkili olmayan yağışlara bırakacak.İstanbul’da yağış yok ama bulutlanma az da olsa artacak.Ankara ve İzmir’de parçalı bulutlu olacak.Kuzeybatı kesimlerde rüzgar azda olsa etkili olacak.

Çarşamba günü:Yağışlar Karadeniz’in tüm kıyı bandına yayılacak ama etkili bir yağış olamayacak.İstanbul hafif yağışlar alabilir.Sıcaklıklarda pek bir değişim göze çarpmıyor.Salı ve Çarşamba günleri gece etkili olan ayaz,yağışın etkisiyle azalacak.İstanbul’da gece sıcaklığı artacak.

Perşembe günü:Soğuma kendini iyiden iyi hissettirecek.İstanbul tekrar 10 derecenin altına inecek ve sert esecek poyrazla üşüyecek.Yağışlar azar azar devam edecek.Aynı şekilde diğer Karadeniz’e bakan şehirler gibi…Az kaldı unutuyordum.Kıbrıs taraflarında oluşacak Alçak Basınç sayesinde;Güney Doğu Anadolu bölgemizde yağışlar gelecek.Siklonun(A.B) gücü dolayısıyla (Karaya çıkınca etkisi azalıyor.) yağışlar tehlike arz etmeyecek.Yüksek yerlerinde kar;alçak yerlerinde yağmur olacak.(Perşembe için detaylar haritada.)

***Salı ile Cuma günleri arasında Karadeniz’in iç kesimlerinde yoğun olmayan kar yağışları olabilir.Uludağ,Kartepe,Kartalkaya,Davraz,Erciyes gibi batıda kalan Kayak Merkezlerinde bu hafta kar örtüsünde önemli bir artış beklenmiyor.Doğuda ki Kayak Merkezleri’nde de pek iç açıcı değil.***

444444444.png

1.png

Cuma günü:Az olan yağışlarda yok olacak.Soğuk hava ülkemizin güneyine kadar sokulacak.Sıcaklıklar birkaç derece daha düşecek.

(Detaylar haritalarda.)-Cuma

ecmwf_T850a_eu_6.pngecmwf_T850_eu_6.png

Cumartesi ve Pazar günleri de değişen bir durum olmayacak.Ülke genelinde yağış beklenmiyor.Hava sıcaklıkları birkaç derece artacaktır.156_1.gif

Jeopotansiyel haritadan da görüldüğü gibi yüksek basınç hakimiyeti tüm yurdu sarmış vaziyette.Yani bu hafta havalarda pek bir numara yok…

İç ve Doğu kesimlerde don ve buzlanmaya dikkat !

gfs_asnow_eu_24.png

GFS modeline göre;Cumartesi gününe kadar ki toplam kar örtüsü miktarı.

gfs_apcpn_eu_24.png

GFS modeline göre;Cumartesi gününde kadar ki toplam yağış miktarı.

Başlığımızda belirttiğimiz üzere bu hafta ”Kuru soğuk,az yağmur ve az kar” var.

Birazda uzun vadeye bakarsak;

 • Yaklaşık 10 gün daha sert bir sistem veya etkili bir yağış gözükmüyor.Ayın 23-24’ünden sonra bir sistem gelebilir.

CWHIZsGW4AAuVBi.jpg

 • MJO indeksi 5. ve 6. fazlara doğru geçişkenlik gösteriyor.Salınım olma ihtimalini arttırıyor.Özellikle Ocak ayı için…

 • @havaninotlari arkadaşımızın dediği gibi bu tarihlerden sonra polar vortex’in zayıflamasıyla sistem alma ihtimalimiz var.

 

 • Yazımızda(Jet akımları) belirttiğimiz gibi jet akımları 23-24’ünden sonra sistem alma ihtimalimizi arttırıyor.
 • Uzun vade tahmini yapmak,hele ki şu zamanlarda [atmosferde belirsizliklerin arttığı(İzlanda Alçak Basıncının hakim olması,Polar vortex‘in güç kazanması.)] çok tehlikelidir.Bu yüzden değişimler olabilir.Bizleri takip edin.

Sağlıcakla…

-Sea Effect

Reklamlar

Kuru Soğuk,Az Yağmur Ve Az Kar” üzerine bir düşünce

 1. Ali Kaan

  Anlasilabilir ve etkili yorum yapabilme + bilgi birikimi ve tecrubeyle yaptiginiz isinizi severek takip ediyorum. Meslegim geregide hava bizim can damarimiz (ithalat yaparak komur satisi) umarim daim olursunuz. Basarilar dilerim..

  Liked by 2 people

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s