HAFTALIK HAVA TAHMİN RAPORU (07.12.2015-14.12.2015)


Merhaba

Bu hafta havada neler olacağını siz takipçilerimizle paylaşacağız.

Yarın (Pazartesi) ecmwf_T850_eu_2.pngharitadan da gördüğümüz gibi yurt genelinde Yüksek Basınç hakim olacak.Ülkemizin hiçbir yerinde yağış olmayacak.Bugüne göre sıcaklık ülkemizin batısında daha ağırlıklı olmak üzere 1-4 derece arası artacak.Yarın İstanbul 15 dereceyi görebilir.Ankara 10-11 derecelerde olacak.İzmir 16-17 dereceleri görecektir.Gündüz güneşli olan hava akşam yerini soğuk bir havaya bırakacak.Gece ve sabah saatlerinde ki düşük sıcaklıklar geçtiğimiz günlere nazaran yükselecektir.İç bölgelerde enverziyon ve sis hadisesi görülecektir.Bu durum salı günü de devam edecektir.Salı gününün biraz farkı rüzgar(poyraz) biraz daha kuvvetlenecektir.Salı günü iç ve doğu bölgelerde ısınma kendini gösterecek.

İç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don gözükecektir.

ecmwf_T850a_eu_3.png

850 hPa’da ki sıcaklığın normal sıcaklıklardan sapması.

Kuzeyimizden sarkan minik bir soğuma ile çarşamba günü Kuzey ve Kuzeydoğu Bölgemizde sıcaklıklar az da olsa azalacaktır.ecmwf_T850a_eu_4.png

Bu sıcaklıkta azalış daha çok Orta ve Doğu Karadeniz’de hissedilecek.İstanbul sadece bulutlanmayla yetinecek.Akşam saatlerine doğru hava soğumaya başlayacak.

Perşembe günü kuzeyimizde duran Yüksek Basıncın batıya kaymasıyla bu sefer Kuzeybatı bölgelerimiz soğuyacak ve beraberinde yağış başlayacak.Yağışlar etkili olamayacak.

1.png

İstanbul,perşembe günü tekrardan soğuyarak 10 dereceye kadar inecek.Bu soğuma sadece batı bölgelerde hissedilecek.

bvcvbc.png

*Yarından(pazartesi) itibaren yükselmeye başlayan gece sıcaklıkları perşembe gününden itibaren tekrar düşmeye başlayacak.Yurdumuzun iç kesimlerinde gece sıcaklıkları 0 derecenin altında olacak.*

Cuma günü soğuk daha da genişleyecek.3.png

ecmwf_T850a_eu_6

Haritalardan(850 hpa) görüldüğü üzere Balkanlar ve beraberinde kuzeybatı bölgeler soğuk havayı daha da hissedecek.İstanbul 8-9 dereceleri görebilir.

İstanbul’da yağışlar perşembe gününe göre daha da artacaktır.Cuma günü iç,batı ve kuzey bölgelerimiz bulutlanacak ve hafif yağışlar görülebilir.

Cumartesi günü soğuk hava daha da genişleyecek.

as.png

x.png

Sıcaklıklar cuma akşam özellikle cumartesiye geçişte ve cumartesi iç ve yüksek kesimlerimizde kar ve kky değerlerine inecektir.Şu an gözüken tabloda batıdaki kayak merkezleri Batı Karadeniz’in yüksekleri,İç Ege,İç Anadolu’nun orta ve batısı ve Göller yöresi kar yağışı ve karla karışık yağmur alabilecektir.Alçak basıncın hareketine göre kar ve karla karışık yağmur azalabilir veya artabilir bu yüzden bu civarlarda oturanlar bizi takip etmeliler.İstanbul ve beraberindeki alçak kesimler tek haneli değerlerde olacak ve oldukça soğuk..İstanbul’un tepelerinden belki sulu kar gözükebilir.Cumartesi erken saatlerde.Aynı şekilde yağışlar cumarteside var.Akdeniz,Ege,Marmara,Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun batı ve ortası. (YAĞIŞLI)

Pazar günü İstanbul beraberinde Ege,Marmara,Akdeniz ve kısmen İç Anadolu’da yağışlar kesilecektir.

asd.png

Yağışlar Karadeniz ve İç Anadolu’nun doğusunda olacaktır.Yükseklerde kar ve kky , alçaklarda yağmur şeklinde olacaktır.Soğuk hava yine etkili olacak.İstanbul hafta sonu 7-8 derece civarlarında olabilir.Herhangi bir değişimde sizleri haberdar edeceğiz.

İstanbul’da perşembe(hafif),cuma ve cumartesi yağmur ihtimali var.

cccccccccccccccccccc.png

GFS modeline göre 7 günlük(6-13 aralık)yağışın olması gerekenden sapması.

lk.png

Perşembe gününe kadar beklenen kar örtüsü.

xcv.png

Gfs modeline göre 6-11 Aralık arası yer sıcaklığının normalden sapması.(Ortalama)

v.png

Şu an Avrupa genelinde ki yer sıcaklıkların normalden sapması.

ncep_cfsr_europe_t2m_anom.pngAvrupa ve kısmen Asya kıtasında sıcaklıkların normalden sapması.Kurtarılmış alandayız. :)) Ilıkçılar üzgün.  1-6 Aralık arası.

vvvvvvvvv.png

Son bir haftada ki sıcaklıkların normalden sapması.

Yeni haftanız sağlıklı ve mutlu olması dileğiyle.Bol karlı ve soğuk kış dilerim… 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

HAFTALIK HAVA TAHMİN RAPORU (07.12.2015-14.12.2015)” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s