HAFTALIK HAVA TAHMİN RAPORU(17.11.2015-24.11.2015)ve METEOROLOJİK ANLAMDA SON DURUMLAR…


Merhaba ben Sea Effect(@EffectSea) bu hafta da atmosferde neler var ona bakacağız.Yazımı okuyacağınız için öncelikle teşekkürler…

Bugün hava düne benzer biçimde açık ve az da olsa bulutlu olacak.Yurdumuzun Marmara,İç Anadolu,Ege ve Akdeniz bölgelerinde yağış olmayacak.Havada aksiyon sıfır. 
 

gfs_mslp_pcpn_frzn_eu_3Haritadan göründüğü üzere izobarlar(çizgiler)birbirinden uzak bu da havanın doğru düzgün çalışmadığını gösteriyor.Yağışlar Doğu Anadolu’nun yüksekleri ve yaylarda kar yağış alan diğer yerlerde yağmur.

3 büyük şehirde hava normallerden sıcak ve yağışsız…

Yarın(Çarşamba) da bugüne benzer biçimde olacak.Ama doğu bölgelerde ki yağışlar yok olacak.Yağışlar ülkenin birkaç ilinde olacak.

gfs_mslp_pcpn_frzn_eu_5Haritadan göründüğü üzere çizgiler birbirinden uzaklaşmış vaziyette.Yarın hava sıcaklığı özellikle batıda 1-3 derece arasında artacaktır.Hava yine güneşli olacak.Rüzgar yavaş yavaş güneye dönecek.

111850 hpA’da ki sıcaklıklar.

medwht15111812

Rüzgarın güneye döndüğünü görüyoruz.POSEDİON

Perşembe günü hava sıcaklığı güneyli rüzgarların  etkisiyle 1-2 derece daha artacak.3 büyük şehirde yine yağış yok.Yağışlar doğu bölgelerde olacak ama etkili yağış yok.Hafif atar gider…Rüzgar çok önem teşkil etmiyor.

Perşembe günün ki sıcaklığın normalden sapması.Avrupa…

ecmwf_T850a_eu_3

İstanbul:18-19 derece . Ankara:15-16 derece. İzmir:20-21 derece

…Cuma günü de değişen bir durum yok.Sadece akşam saatlerine doğru lodos etkisini arttırır.Yağış doğu bölgelerde lokal olarak devam eder sıcaklık benzer.

Cumartesi günü sıcaklık 20’li dereceli görecek.İzmir 25 dereceyi görebilir.

Screenshot - 17.11.2015 , 10_41_40

Cumartesi günü lodos şiddetini arttıracak.Bahardan kalma bir gün yaşayacağız.

ecmwf_T850a_eu_5Cumartesi günü sıcaklığın normalden sapması.

Rtavn1082

ecmwf_T850a_eu_6

Biz baharı yaşarken , Batı Avrupa’dan itibaren Azor’un konumu dolayısıyla Avrupa’ya kış gelecek.Kısaca zıtlıklar dünyası…

Pazar gününden itibaren lodosun etkisiyle Kıyı Ege,Trakya’dan itibaren yağış geliyor.Ayrıca pazar günü lodosun şiddeti çok fazla,çatı uçması gibi aksiliklerden korununuz.Lodos baş ağrıtır.

111111111111111111111

Çizgiler birbirine yaklaşıyor.Bu durum Alçak Basıncın etkin role soyunacağını gösteriyor.

İstanbul’a yağış pazartesi günü geliyor ve uzun süre gitmeyeceğini gösteriyor.Şimdi baktığımızda yağışlar çok etkili olamayacağını gösteriyor ama durum değişebilir.

ecmwf_T850_eu_8.png

Yani anlayacağımız hava Pazar gününden itibaren karışıyor.Bu pis,iğrenç hava yok oluyor.Lodoslu,yağışlı ardından soğuk hava geliyor.

MT8_Istanbul_ens (1)

İstanbul diyagramından gördüğümüz üzere hava sıcaklığı pazar gününe kadar artmaya devam ediyor.Pazartesi gününden itibaren hava sıcaklığı düşüşe başlıyor.Sonrasında gelecek havanın şiddetini şu an için kestiremiyoruz.Ama ılıkçıların üzülebileceğini kestirebiliyoruz. 🙂

Hafta sonu İstanbul’da ki havayı değerlendirin.20’li dereceler çok rahat görülebilir.Pazartesi,Salı hava sıcaklığı düşecek ama hala hava ılık yağmura devam…Hafta sonu özellikle batıda artan hava doğuya doğru ilerleyecek.

asasdasdf

Göründüğü üzere doğu ısınacak batı soğuyacak.

******

Şu an Avrupa ve kısmen Asya’da ki kar örtüsü:gfs_asnow_eu_3

Avrupa üzerinde kar örtüsü yok denecek kadar az ama gelecek hafta beklediğimiz soğuk hava Batı ve Orta Avrupa’da ki kar severlerin yüzünü güldürecek.

Gelecek hafta(Perşembe gününe kadar)ya kadar ki kar örtüsü:

gfs_asnow_eu_37

Avrupa beyazlayacak ; biz de izleyeceğiz.

gfs_apcpn_eu_36.png

Bu da gelecek hafta Perşembeye kadar ki yağış tablosu.

Ilık,aksiyonsuz,yağmursuz ve güneşli havadan sıkılanlar sabredin son 5 gün…

Ay sonuna doğru yada ay başı sıkı bir soğuk hava beklentimiz var takipte kalın.Batı ve Orta Avrupa’dan sonra sıra bize gelecektir.İlk önce lodos yiyeceğiz sonrası güzel olacak.

**** Kasım ayının 23’üne kadar İstanbul’a yağış düşmeyecek.Yani kasımın ilk 23 günü kurak geçti.Bu anormalliktir…Başka bir şey değil…ncep_cfsr_europe_t2m_anom****Kasım 1  —- Kasım 16 arasına baktığımızda Avrupa’nın tamamına yakını son derece ılık bir kasım geçirmiştir.Bizde ise Trakta,Kıyı Ege,Akdeniz’in kıyı illeri dışında mevsim normallerinde geçirmişiz.Son derece keyif verici hiç değilse Avrupa’ya nazaran.

  1.    Enka verilerine baktığımızda İstanbul’a yok denecek kadar yağış düşmüş.    İstanbul’un ortalama Kasım ayı düşecek yağış miktarı 101 kg

Herkese iyi,mutlu ve sağlıklı günler…. 🙂

wild_plants_1-wallpaper-3840x2160

winter_frost_2-wallpaper-1920x1080winter_road_scene-wallpaper-3840x2160gone_in_the_fog-wallpaper-1920x1080playing_dolphin-wallpaper-2560x1600bird_in_the_rain-wallpaper-2880x1620dark_storm_clouds-wallpaper-3840x2160

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s