Haftalık Hava Tahmini (09.11.2015 – 16.11.2015)


 

 

Bu hafta SeaEffect arkadaşımız müsait olmadığı için tahmini ben hazırlıyorum.


 

Lanet Azorun üstümüze çöreklendiği, neredeyse tüm Avrupa’da sıcak havanın hakim olduğu iğrenç bir haftaya daha merhaba diyoruz. Öncelikle sizlerle geçtiğimiz hafta ve önümüzdeki haftada devam edecek pattern’i(baskın örüntü, basınç dizilimi.)
paylaşmak istiyorum.
ecmwf_T850a_eu_1

Kırmızı ile yuvarlak içine aldığım yer ülkemiz. Avrupa boyunca gözüken kırmızılık ise Azor Yüksek Basıncının  neden olduğu normalden yüksek sıcaklıklar. Rusyaya kadar uzanıyor. Soğuk hava ise Kırım üzerinden ilerliyor. Bu önümüzdeki haftada böyle olacak. O yüzden yurdumuzun doğu bölgeleri dışında önemli bir yağış beklenmiyor.

gfs_apcpn_eu_28Öncelikle şunu söyleyeyim, renk yeşilden turuncuya gittikçe yağışın şiddeti artıyor. Bu harita 16 Kasım’a kadar olan toplam yağışı gösteriyor. 1 hafta boyunca Karadeniz kıyıları dışında önemli bir yağış yok. Ege, Akdeniz, Marmara ve İç Anadolu’ya hiç yağış düşmeyecek. Bu güne kadar en kurak Kasım’ı geçiriyor olabiliriz.

ecmwf_T850_eu_8

Haftalık Tahminimizin son gününde yani 16 Kasım’da ECMWF Kuzey Bölgelerimiz için bir günlük soğuma vermiş. Bu soğuma ile Doğu Anadolu’ya yine kar düşmesi mümkün. Bu hafta için anlatacaklarım bu kadar. Şimdi herkesin kafasını karıştıran, benim oldukça başımı ağrıtan, uzun vadeye bakalım.

Uzun Vade


 

Uzun vadede AO ve NAO uzun zamandır sistemi veriyor. Ancak modeller bir türlü göremedi. Yazının en başında bahsettiğimiz patternin bozulması gerekiyor. Verilere göre konuşursak bu patternin Kasımın 3. haftası veya 4.haftası bozulması ihtimali hayli yüksek. Yani Kasım 20’den sonra istediğimiz soğumayı bekleriz. Çoğu tahmin kuruluşu Kasım’ı normal altı vermişti. Şu ana kadar ise normaller üstünde geçirdik. Yani büyük ihtimalle bu gelecek soğuk öyle kuvvetli olacak ki, bütün ortalamayı bir anda normallerin altına çekecek. Zaten soğuğun gayet şiddetli olacağı endekslerden de belli.

Bakalım efsane mi olacak kestane mi ? Merakla bekliyoruz. Siz takmayın kafanızı, biz sizin yerinize oldukça yoruyoruz kafamızı 😀 Görüşmek üzere. İyi haftalar…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s