2015-2016 Kış Tahmini (Güncellendi)


Sweden, Blekinge, Eringsboda, Winter landscape with trees in morning

Bu kış Efsaneden, Kestane mi göreceğiz, yoksa Kestaneden Efsane mi ?

havaninotlari.com  2015-2016 Kış Tahminini gururla sunar ;

 

Ve beklenen gün geldi. AccuWeather’ın tahmininin ardından bu tahminin biraz da olsa sizi umutlandırabileceğini tahmin ediyoruz.

Bildiğiniz gibi bu sene El Nino var. El Nino ülkemize doğrudan etki yapmaz. Ancak yağış bakımından etki yapabilir. İlk önce bu konuya biraz değinelim;

El Nino’lu 97-98 Kışı

El Nino’lu 82-83 Kışı

El Nino’lu 86-87 Kışı

El Nino’lu 92-93 Kışı

El Nino’lu 72-73 Kışı

 

Gördüğünüz gibi sadece 97-98 kışı normallerin üstünde sıcaklıklarla kapanmış. Burada da “El Nino’lu kışlar sıcak geçer.” tezini çürütmüş oluyoruz. Tam tersine soğuk olma ihtimali bile artıyor.

————–GÜNCELLEDİĞİMİZ KISIM——————-

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim. AccuWeather açıkça tahmininde Pozitif AO-NAO beklediğini belirtmiş. Şunu belirtelim ki biz kışın ilk yarısı çok hafif Nötre yakın pozitif AO-NAO, ikinci yarısı için ise nötre yakın Negatif AO-NAO salınımı bekliyoruz. Temmuz-Ağustos aylarında ki AO gidişatı ve kışa yansıması hakkında yapılmış bir korelasyon çalışması var. Şuan kendisini bulamadım, çalışmayı anlatabilirim. Diyor ki; Temmuz-Ağustos’ta AO nasılsa, kışında bir o kadar ona benziyor.

ao nao

Gördüğünüz gibi genelde nötre yakın negatif gitmiş. Tabiki bizim nötre yakın negatif beklememizin başka nedenleri de var.

Bunun dışında Ekim ayındaki Avrasya Bölgesi kar örtüsü ile AO arasında da bir korelasyon var.  Şöyle bir grafik var;

Screen-Shot-2014-10-15-at-11.51.39-AM

Kırmızı çizgi Ekim ayındaki Avrasya Bölgesi Kar Örtüsü Anomalisini gösteriyor. Mavi çizgi ise, o Ekim ayını takip eden kışlardaki AO’yu gösteriyor. Sizde takdir edersiniz ki, aralarında negatif bir korelasyon var. Yani, kar örtüsü ne kadar fazla olursa AO o kadar negatife meylediyor. Kar örtüsü ne kadar az olursa AO o kadar pozitife meylediyor. Biz de bunları kullanarak bir grafik oluşturduk. Bu grafik Ekim Ayında ki kar örtüsü ile AO arasındaki ilişkiyi gösteriyor.

AO VE KAR ÖRTÜSÜ

1969’dan 2010’a kadar olan 14 kışı inceledik. Bu kışlardan hemen önceki Avrasyada ki Ekim ayı kar örtüsünü ve takip eden kıştaki AO ortalamasına (Aralık-Ocak-Şubat ayları.) baktık. Sonuç bu oldu. %78,5 gibi bir tutarlılık oranına ulaştık. Kar örtüsüne bakacak olursak bu kışın büyük ihtimalle Negatif AO olacağını söyleyebiliriz.

correl_2914

Bu harita AO ve yer seviyesi sıcaklıkları arasındaki ilişkiyi gösteriyor. İkisi arasındaki ilişki ise negatif. Yani ne kadar negatif AO o kadar sıcak yer seviyesi sıcaklıkları. Bu durumdan en az etkilenen bölgelerimiz ise Marmara ve Trakya.

correl_4411

Bu harita da AO ve toplam kar yağışı arasındaki ilişki. İç ve Doğu bölgelerimizde bu ilişki pozitifken (yani AO ne kadar negatif olursa, kar yağışı azalıyor.), Batı Bölgelerimizde ise negatif. Yani AO ne kadar negatif olursa, Toplam kar yağışı artıyor.

 

Bu kış için AO beklentisi. Bizimde beklediğimiz gibi nötre yakın negatif salınım gösteriyor.

aoindex

NOA ise genellikle ÇOK HAFİF nötre yakın pozitif ve negatif NAO…Özellikle Kışın ikinci yarısı negatife meyledeceğini düşünüyoruz.

naoindex

 

Kısaca;

 • Batı Bölgelerimiz ve Batı ve Orta Karadeniz dışında normalden sıcak bir kış
 • Özellikle kışın ikinci yarısından sonra bol yağışlı dönemler geçirme ihtimalimiz bulunuyor.

 

 

PNA (Pasific North American Pattern)

Pasifik – Kuzey Amerika Paterni dediğimiz bir endeks var. Ve bizim gözümüze bir şey çarptı. Bu endeks hafif pozitif seyrettiği zaman genelde güzel (soğuk açısından) diyebileceğimiz kışlar geçirmişiz.

pnaindex

Bu haritada PNA’nın önümüzdeki kış gidişatını gösteriyor. Kış boyunca hafif pozitife seyredeceğe benziyor. Buna göre Aralık başından itibaren soğuk tarafa geçmemiz gerekiyor. Bu sene ilk kez deniyoruz bu endeksi. Bakalım ne kadar tutarlı olacak . 🙂

 

PDO (Pacific Decadal Oscillation)

Pasifiğin 10 yıllık salınımı, Kuzey Pasifikteki su sıcaklıklarını ve basınç dizilimlerini kontrol eden önemli bir salınımdır.

correl_3310

Bu harita PDO ve yer sıcaklıkları arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Pozitif PDO demek, özellikle İç ve Doğu bölgelerimizde normalden bir sıcak kış demek. Marmara ve Trakya’da ise bu etki oldukça az. Kış tahminimizle oldukça uyumlu. 🙂

PDO AnnualIndexSince1900 With7yearRunningAverage

Ole Humlum – Professor, University of Oslo Department of Geosciences

AMO (Atlantic Multidecadal Oscillation)

Atlantik’te dolanan suyun uzun yıllar uzun zamanlar içinde ki değişiminin yansımasıdır.

AMO ile İzlanda sıcaklıkları arasında pozitif korelasyon vardır.

image003.gif

image004.gifimage005.gif

********

image002.gif

AMOSANNUALGörüldüğü üzere 90’lar dan itibaren pozitife salınıma geçmiş(sıcaklığı artmış) bu da Küresel Isınma’ya büyük bir etki etmiştir.

Bu durum doğuya gittikçe sıcaklık arttırıcı etki yapar.Bu yüzden bu salınımın yüksek olduğu zamanlarda İç ve Doğu  Bölgelerimizde sıcaklık normalden fazla olur.Bu durum kar yağmayacak , soğuk olmayacak anlamına gelmez.Bu salınımın çok olup ve sıcaklığın normallerden düşük olduğu kışlarda olmuştur ama AZINLIKTADIR.

Gel gelelim bu seneye,bizim mevsimsel tahminimizle örtüşen bir durum var.Biz İç ve Doğu Bölgelerin normalden ılık olacağını düşünüyoruz.

AMO’nun 2015 yılında ki seyri…Sırasıyla Ocak,Şubat,…..,Ekim diye gidiyor

2015  0.010  0.014  -0.111  -0.054  0.062  0.047  0.150  0.196  0.318  0.342 
Görüldüğü üzere AMO salınımı çok yüksek sayılır.Geçtiğimiz senelere baktığımızda.Bu durum İç ve Doğu Bölgelerimizi ılımanlaştıracak ve bizim tahminimizle doğru orantılıdır.
Kaynak: http://www.esrl.noaa.gov/psd/data/correlation/amon.us.data

 

 

—————–GÜNCELLEDİĞİMİZ KISIM BİTTİ—————–

 

 

 

 

1- Etkin bir Sibirya Yüksek Basıncı

sibirya yb

Resimde de gördüğünüz üzere, yuvarlak içine alınan yerde daha şimdiden 1040 mb olmuş bir Sibirya Yüksek Basıncı var.

2-Soğuk Atlantik Suyu

Atlantik Okyanusunun suyu normalden soğuk gidiyor. Bu soğuk su İzlanda Alçak Basıncının Atlantik’te var olmasını zorlaştıracaktır.

Bu kışı 3 kışa benzetiyoruz. Hemde gayet yakın tarihlerden. 2012,2008 ve 2003 kışına benzeme ihtimali gayet yüksek. Gerek basınç dizilimleri, gerekse sıcaklık anomalileri bakımından oldukça benzer geçebilir. Bu birbirinden güzel senelere göz atalım.

2008 Kışı

IMG_1201-1

Kuzey ve Batı Avrupa boyunca normalden yüksek sıcaklıklar gözlenirken, Türkiye’de Batı bölgelerimiz dışında normaller altı sıcaklık gözlenmiş.

2003 Kışı

IMG_1199

2003 Kışı ise İç Anadolu ve Doğu Bölgelerimiz için iyi bir kış olmuş. Rusya ve Kafkaslar için ise çok iyi geçmiş.

2012 Kışı

IMG_1198

2012 Kışı ise tüm yurdumuz da normallerin altında kapanmış.

Bunların hepsini birleştirirsek ;

IMG_1200

Karşımıza muhteşem bir kış çıkıyor. 🙂

Şimdi bu örnekleri verdikten sonra gelelim bizim tahminimize.

Kışın ilk yarısı ve ikinci yarısı

Kışın ilk yarısında daha çok Kuzey ve Kuzey Batı Avrupa’da normaller altı bir kış beklentisi içerisindeyiz. Bunun nedeni AO’nun pozitif durumda olması. Ayrıca Azorun Akdeniz’e doğru uzanacağını düşünüyoruz. Ancak bu uzanma bize kadar olmayacaktır.

Kışın ikinci yarısında ise soğukların bize dönmesini bekliyoruz. Nötre yakın negatif AO bekliyoruz. Yukarı tırmanacak Azor veya İskandinavya Yüksek Basıncı ile Akdeniz’de oluşacak güzel Alçak Basınçlar soğuk havayı vakum gibi bize çekecektir. Sibiryayı da unutmamak gerek. 🙂

Yağış bakımından ise Batı Bölgelerimiz (Özellikle Ege) ve Karadeniz normallerin baya üstünde yağış alabilir.

Kısaca durumu özetlersek. Kışın ilk yarısında ülke genelinde sıcaklıkların normaller civarında seyredeceğini düşünüyoruz. Kışın ikinci yarısında ise güzel soğuklar, güzel kar yağışları görebiliriz. Kuzey, ve Batı Bölgelerimizde normaller altı sıcaklık beklerken, İç Anadolu’da normaller ve belki biraz üstü, Doğu Anadolu’da ise normaller üstü bir kış bekliyoruz.

Bu kış gayet güzel geçebilir. Aralık ayında da ara ara soğuk hava dalgaları alacağız. Özellikle ikinci yarısında güzel sistemler, güzel soğuk ataklar alabiliriz. Sibirya ve Polar Kökenli sistemler gelecektir. Yani bu kış kestaneden efsane görme ihtimalimiz yüksek. Çoğu bölgemiz için arzu ettikleri gibi bir kış olabilir.

Konuştuğumuz herşeyi kısaca toparlarsak;

 • Tüm yurtta bol yağışlı bir kış bekliyoruz.
 • Kar severler için kışın ikinci yarısını (Ocak ve sonrası) beklemenin daha iyi olacağını.(Bu kışın ilk yarısında kar yağmayacak demek değil.)
 • Kışın Negatif AO ortalaması ile kapanmasını bekliyoruz.
 • Batı Bölgeler ve Batı ve Orta Karadeniz dışında, İç ve Doğu Bölgelerin normal sıcaklıkların üstünde bir kış geçirmesini bekliyoruz.
 • Akdeniz kökenli bol yağışlı ve Kuzeyden sarkacak sistemlerle özellikle BATIDA  ki dağlarda iyi kar birikeceğini düşünüyoruz.

 

Bu zorlu tahmini hazırlamada en az benim kadar emeği olan @EffectSea arkadaşımıza da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Yanlışlarımız varsa affola. Hepinize güzel, bol karlı ve sevdiklerinizle bir kış dileriz. Daha güzel tahminlerde görüşmek üzere, Hoşça kalın. 🙂

Reklamlar

2015-2016 Kış Tahmini (Güncellendi)” üzerine 23 düşünce

 1. BERK

  Arkadaşlar merhaba. Tam tahmin ettiğimiz gibi. Kuzey ege ve iç ege, iç anadolunun batısı ve güneyi kar yağışını neredeyse hiç almadı. Hatta öyle ki Afyon ve Kütahya’da bu yıl kar örtüsü bile oluşmadı. Dünyadaki en yanıltıcı şey istatistiklerdir. Asla güvenmeyin onlara. Gözlemler ve birazda meteorolojik bilgi ile rahatça istatistikleri alt edebilirsiniz..
  Herkese şimdiden iyi baharlar. Havalar ne de güzel şu sıralar ..

  Liked by 1 kişi

  Cevapla
 2. Geri bildirim: Biraz Lodos, Biraz Yağmur – Havanın Notları

 3. airfresh

  Merhabalar. Bende çiftçiyim. Kütahya bölgesinde. Şu ana kadar yağışlar yok denecek kadar az oldu. İnş. bundan sonra olur. Ben hava tahminlerini norweç merkezli tahmin sitesi http://www.yr.no sitesinden takip ediyorum. Özellikle kış aylarında gerçekten çok başarılı tahminler yapıyorlar. Size de tahminleriniz de yardımcı olur düşüncesi ile paylaşmak istedim. Saygılarımla… İyi çalışmalar…

  Liked by 1 kişi

  Cevapla
 4. İsmAil Cimen

  Benim tahminime göre hocam iç anadoluyu çok kurak bir yıl bekliyor ocakla birlikte hava ısınacak ama kurak olacak bizde güzler ne kadar poyraz eserse o kadar yağışımız az oluyor ve su ana kadar poyraz devamlı esti yağışımız da hiç yok denecek kadar az

  Beğen

  Cevapla
 5. Geri bildirim: Kuru Soğuk,Az Yağmur Ve Az Kar – Havanın Notları

 6. seaeffect Yazıyı Yazan

  İngiliz meteoroloji sitesinin Kış Tahmini: Kışın 1. yarısı

  Kışın 2. yarısı

  havaninotlari.com ekibininin Kış Tahmini : Solda ki 1. yarısı diğeri 2.yarısı

  İlgili link: https://londonwx.wordpress.com/winter-1516/

  Bizim tahminimize oldukça benziyor.Kışın 2. yarısı negatif AO ve NAO beklentisi ayrıca kışın 2.yarısı oldukça karlı ve soğuk kış.
  Yerli ve yabancı forum/blog/sitelerin bizimle aynı noktaya gelmesi oldukça başarılı ve sevindirici . 🙂

  Liked by 1 kişi

  Cevapla
  1. seaeffect Yazıyı Yazan

   18 Ekim’de yayınladığımız Kış Tahminimiz vade uzun olmasına rağmen oldukça tutarlı gidiyor.

   Beğen

   Cevapla
 7. Geri bildirim: El Nino Etkisi Var mı ? Yok mu ? – Havanın Notları

 8. Berk

  Hocam tahmininizde büyük ölçüde yanılacaksınız maalesef. Buna deneyim diyebilirsiniz. İç ege ve göller yöresi için özellikle geçen yıla göre ve hatta genele göre; kurak ve sıcak bir kış bekliyorum. Uzun uzadıya bunun nedenlerini anlatamayacağım saatin ilerlemesi gereği. Ancak dediğim gibi olma ihtimali çok yüksektir. Ben ara ara uğramaya çalışacağım sayfanıza. Ayrıca bilgi aktınıza ve teknolojiyi ne denli iyi kullandığınıza hayran kaldım. Şuan iç egede sıcaklıklar normallerin çok üstünde ve yağış neredeyse hiç olmadı diyebiliriz sonbahar için. Kış eğer bu bölgede sert geçecek olursa burada yaşayan insanlara adeta geliyorum haberini verir fakat bu yıl maalesef böyle bir haber göndermedi. Berk benim ismim buraya not alın. Kışın ilk ve ikinci yarısı burada olacağım. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Hoşçakalın..

  Liked by 3 people

  Cevapla
   1. Berk

    Öncelikle bu tahminleri iyi niyetinizle hazırladığınızdan hiç şüphem yok. Benim meteorolojik bilgim sizdeki kadar kapsamlı ve sistemli değil ancak eğitimim ve işim gereği yaklaşık olarak hep aynı coğrafyadayım. Hangi kış çetin geçse ya da ılık ancak bol yağışlı geçse bi öncesi mevsimde aynı şekilde geçiyor. Mesela bu yılı ele alacak olursak sonbahar mevsimi neredeyse yağışsız ve ortalamaların üzerinde sıcaklıklarda geçti. Aralık ayının da büyük olasılıkla böyle geçeceği kanaatindeyim. Daha önceki gözlemlerimde neredeyse hiç yanılmadım umarım bu kez yanılırım ve dediğiniz olur.
    Özetleyecek olursak; kış kuru ve çoğu günleri ortalamaların üzerinde sıcaklıkta geçecek. Kar bırakan sistemler olacak elbette ancak yerde oluşturduğu örtünün hem kısa süreli hemde düşük yükseklikte olmasını bekliyoruz.
    Başarılar dilerim, hoşçakalın..

    Liked by 2 people

   2. şahin özçelik

    tahminleriniz içimizi karartyo ben bir çifçiyim benim herşeyim yagışlara baglı bu konuda bana yardımcı olursanız inanın çok sevinirim

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s