AccuWeather Kış Tahmini ve Yorumlaması


AccuWeather’ın tahminini bir umutla beklerken, masmavi bir Türkiye beklerken, sapsarı bir Türkiye gördüğümüz bu tahmini biraz değerlendirmek, birazda bahsetmek istedik.

image
AccuWeather bu kötü tahmininde, ülkemizi sarıya boyayıp “MILD”yazmış. Bu hafif bir kış bekledikleri anlamına geliyor. Tahmini belirli bir basınç dizilimine göre yaptıkları çok aşikar. Hava ile ilgili biraz daha profesyonele yakın ilgilenen herkes görebilir. Akdeniz Çanağının iş yapacağını söylemişler. Ve yukarıda soğuk havanın biriktiğini göstermişler. Akdeniz çanağı iş yapacaksa, üreteceği Alçak Basınçlarla bize yağışı bol bir kış yaşatabilirler. Ayrıca bu Alçak Basınçlar sayesinde soğuk ataklar gelme ihtimalide var.

Kuzey Avrupa ve İskandinavya için soğuk, Türkiye ve Güney Avrupa için soğuk demişler. Bunun anlamı şudur: Baskın bir İzlanda Alçak Basıncı ve baskın bir Azor Yüksek Basıncı. Bu senaryo tam bir pozitif AO-NAO’dur.Tamda burada konuşmuştuk.

Şimdi biraz da bizim beklentilerimizden konuşalım. Öncelikle yazıyı Twitter’dan tanıdığınız @EffectSea ile hazırladığımı belirtmek isterim. Onunda emeği benim kadar var.

Öncelikle biz Pozitif değil, hafif seyreden bir negatif endeks bekliyoruz. İkimizin anlaşamadığı bir konu var. Kendisi aktif bir İskandinavya Yüksek Basıncı beklemiyorken, ben bekliyorum. Bunu da asıl tahminimizin olduğu Pazar gününe kadar anlaşacağımızı düşünüyorum. Ancak hem fikir olduğumuz bir konu varki Sibirya Yüksek Basıncı. Aktif olmaması içşn hiçbir sebep yok.

Yazıyı sonlandırırken şunuda eklemek istiyorum. Normalden sıcak kış, kar olmayan kış demek değildir. Koskoca Aralık-Ocak normaller üstü geçer, Şubatta iki kar yapan sistem gelir o bize yeter. Geçtiğimiz kışında normaller üstü kapandığını hatırlatır, Pazar günü asıl kış tahminimizi paylaşacağımızı söyler, İyi geceler, güzel günler dileriz…

Reklamlar

AccuWeather Kış Tahmini ve Yorumlaması” üzerine 4 düşünce

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s