Muhteşem Bir Cumartesi Fırtınası


Eskilerimiz der ki; Çok sıcağın ardından yağmur gelir. Aslında genelde şöyle olur. Çok sıcak olursa çok kötü hava gelecek, az sıcak olursa az kötü hava gelecek mantığıyla hareket ederler. Bilimsel açıdan söylemeseler de doğru bir yaklaşım olabilir. Bilimsel yanını özetlersek ;

Çok sıcak hava denizleri ve karaları ısıtır. Uzun süre etkili olursa daha da çok ısıtır.( Şu günlerde olduğu gibi.) Sıcaklık normallere dönse bile, gelen hava kara ve denizlere göre daha soğuk olacağından kararsızlık oluşur. (Sıcak hava yükselir, soğuk hava alçalmak ister ve ortalık karışır.)

Yarın da tam buna uygun bir hava olacak.

Adsız

İskandinavya’ya çöreklenen Alçak Basınç “üst seviyelerden” soğuk hava yollayacak. Bu soğuk hava, kendine göre sıcak olan yerlerden geçince olan olacak.

Yarın çok ciddi boyutlarda olan kararsızlığa ek olarak üst seviyelerde nem çok fazla.

925 hPa

925 hPa

850 hPa

850 hPa

700 hPa

700 hPa

Bu fazla olan nem değerlerine, yarın kuzeyli rüzgarlarda eşlik edecek. Bu da Karadeniz üzerinden nem adveksiyonuna (nem taşınımına) neden olacak. Bu yangına körükle gitmek deyimine çok güzel uyuyor. Şimdi asıl etkilenecek yerlere ve uyarılara gelelim.

Öncelikle sabah kalktığımızda İstanbul’da karanlık bir havayla karşılaşacağız. Yağmurun başlamış olma ihtimali çok yüksek. Tüm kentte dolu ihtimali var. Yağış sırasında sıcaklık oldukça düşecektir. Gök gürültüleri, yıldırımlar ve şiddetli rüzgarlar da yağışa eşlik edecek. Özellikle İstanbul’un kuzey ilçelerinde sel ve su baskınlarına yol açacak yağış ihtimali çok yüksek. Saatler ilerdikçe yağışlar kuvvetini yitirecek ve şehri terk edecek.

Marmara’nın doğusunda ve Batı Karadeniz’de risk İstanbul’dan daha fazla. Özellikle Batı Karadeniz’de süper hücre oluşma ihtimali çok yüksek. Bu yüzden o bölgedeki kurumlar ve vatandaşlar çok daha dikkatli olmalı. Kısaca yarın ya dışarı çıkmayın, yada yanınıza şemsiye yağmurluk alın. Çıkmamanızı şiddetle tavsiye ederiz. İyi günler diler, dikkatli olmanızı temenni ederiz.

Reklamlar

Muhteşem Bir Cumartesi Fırtınası” üzerine 3 düşünce

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s