Sonbaharda Neler Var ?


Bu sonbaharda neler var ? Sonbaharı nasıl geçireceğiz ?  Öncelikle şunu söylemeliyim ki bol yağışlı geçireceğiz. Bu cepte bulunsun. Nedenini de yazının ilerleyen kısımlarında açıklayacağım.

Jamstec ile başlayalım.

Jamstec, Sonbahar için Balkanlar, Marmara, Trakya ve Kıyı Ege’yi soğuk tarafta bırakmış. Bu bizim için çok güzel bir şey ifade ediyor. Aklınızda tutun ilerleyen kısımda bunu da açıklayacağım.

Yağış içinde ülkemize normaller üstünde vermiş. Ayrıca Batı Avrupaya tırmanan bir Azor Yüksek Basıncı ihtimalini göstermiş bize.

Eylül-Ekim ayları sıcaklık anomalisi

Ekim-Kasım ayları sıcaklık anomalisi

Bu haritalar ECMWF’in sonbahar tahminini gösteriyor. Tüm Avrupa normallerin üstünde seyrediyor. Dikkatinizi çektiyse Kuzey Atlantik’te normallerin çok altında olan soğuk bir bölge var. Bu harita bize şunu anlatıyor ; İzlanda Alçak Basıncı kuvvetli olacak.(El Nino senelerinde görülür.) Dolayısıyla yukarıya genişleyemeyen Azor, Avrupa Kıtasına doğru hamle yapacak.

Eylül-Ekim yağış anomalisi

Ekim-Kasım yağış anomalisi

Kuzey Atlantik’te İzlanda’nın aktif olmasıyla normallerin üstü yağış var o bölgede. Ülkemize de normallerin üstü yağış vermiş. Bunun nedeni şudur ; Avrupaya ve Akdeniz Havzasında oluşabilecek siklonlar.

Resim alıntıdır. Twitterda: @EffectSea’den aldım.

Accuweather’da,Ülkemiz ve Güney Akdenize yağış ve fırtınalı vermiş. Bunun tek nedeni Akdeniz Havzasında oluşabilecek siklonlardır. (Alçak Basınçlar)

Yazının başında neden çok yağışlı geçireceğimizi açıklayacağım demiştim. 2 tane nedeni var.

  1. El Nino senesi olması
  2. Denizlerin çok ısınmış olması

El Nino bu sene rekor kırmaya çok yakın.

3 değerine kadar ulaşacak. El Nino senelerinde ekstrem hava olayları görülür. Şöyle anlatayım; Eğer bize normal bir yağmur yağacaksa, El Nino nedeniyle bu yağış çok kuvvetlenecektir.

Denizlerin çok ısınması da sebep. Üst seviyelerden gelen ufak bir soğuk hava dalgasında (Hopa’da gördük bunu. Hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz..) denizle üst seviyeler arasında ciddi sıcaklık farkları oluşacak. Sıcak hava yükselmeye çalışırken, soğuk hava çökmeye çalışacak.(Zaten tüm hava olaylarının temeli budur.) Bunun sonucunda oluşacak kararsızlıkla, ciddi yağışlar görebiliriz.

Yazının başlarında; “Jamstec, Sonbahar için Balkanlar, Marmara, Trakya ve Kıyı Ege’yi soğuk tarafta bırakmış. Bu bizim için çok güzel bir şey ifade ediyor.” demiştim. Nedenini açıklıyorum. Siklonlar(Alçak Basınçlar) havayı saatin tersi yönünde çevirir. Buna dayanarak, siklonların solunda kalan yerler kuzeyli akımlara maruz kalırken, sağında kalan yerler güneyli akımlara maruz kalır. Tam olarak Jamstec ve diğer modellerin yağış çıktıları bunu destekliyor. Balkanlar, Marmara, Trakya ve Kıyı Ege soğuk kalmış. Akdeniz deki bir siklon (Rodos, Kıbrıs, Antalya civarında), Batı Avrupaya dalmış Azorunda yardımıyla bu senaryoyu yapabilir.

Kısaca özetlersek;

Sonbaharda normallerin üstünde yağış alacağız. Siklonların konumuna göre sıcaklığı normaller veya normallerin altında geçireceğiz. Büyük ihtimalle normallerin altında geçecektir. Kışa bakacak olursak, karda var, sıcakta var, yağmurda var. Kış tahmini ise Eylül sonu Ekim başı gibi olacak.

Sorularınız veya eklemek istedikleriniz varsa, yorum kısmına yazabilirsiniz. Görüşmek üzere…

Reklamlar

Sonbaharda Neler Var ?” üzerine 9 düşünce

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s