WeatherCast – Hava Delileri İçin Müthiş Bir Kaynak


Sıcak havalar, orajlar derken, bir çoğumuz ister istemez GFS,ECMWF,NAVGEM gibi modellerin çıktılarına bakıyoruz. Baktığımız yerler ise genelde aynı. Weather Online, Meteociel, Wetterzentrale, NOAA (AO,NAO ve MJO için kullanıyoruz genelde.) vb. siteler. Bu siteyi fazla kişi bilmez.(Yada ben öyle zannediyorum 🙂 ) Özellikle GFS çıktılarına bakmak için gerçekten çok kullanışlı bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Tabi öncelikle üye olmanız gerek. Bakalım nasıl yapacağız.

Öncelikle google’a weathercast aratıp ilk çıkan siteye tıklıyoruz. Ve ekranınıza aşağıdaki görüntü geliyor.
Adsız

Daha sonra soldaki “My Weather” kısmına tıklıyoruz. Tıkladığınızda 5 tane alt menü çıkacak. Bunlardan gene “MyWeather” yazana tıklıyoruz.

Adsız

Karşımıza bu ekran çıkıyor. Bu ekranda yeşille belirttiğim “New User” bölümüne tıklıyoruz.

Adsız

Karşımıza bu ekran çıkıyor ve gerekli bilgileri dolduruyoruz. Daha sonra karşınıza girdiğiniz bilgilerin bulunduğu bir sayfa geliyor. Bu sayfada eğer bilgiler doğruysa “Create account now” yazan yere tıklıyoruz. Sonra mailimize bir aktivasyon e-posta’sı yolluyorlar ve aktifleştiriyoruz.Gene soldaki “My Weather” sekmesine “MyWeather” yazan yere tıklıyoruz ve aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz ;

Adsız
Gerekli bilgileri yazıp, yeşille yuvarlak içine aldığım işarete tıklıyoruz.
Sonra “Login Successful” yazar. Demekki giriş yaptınız. Sol altta yazan Model Data’ya tıklayıp,”Latest Model Forecasts” yazan yere tıkladığımızda aşağıdaki ekran karşımıza gelecek;

Adsız

Kırmızı ile belirttiğim yer modellerin çıktı saatleri. Biliyorsunuz zaten, 12Z,06Z felan.
Yeşille belirttiğim yer ise, saatler. Hangi tarihi görmek istiyorsanız tıklıyorsunuz.

Şimdi yeni bulduğum ve sevdiğim bir özellik. Soldaki My Weather’a tıklarsanız, Weather Calculator yazdığını göreceksiniz. Ona tıklarsanız şu ekran gelecek ;

Adsız
Humidity Calculator nem hesaplamaya yarıyor. Sıcaklık ve dewpointi giriyorsunuz ve nem değeri çıkıyor. Diğerlerinin ne olduğunu anlamışsınızdır. Birim çeviriyorlar.

Adsız

Açıkçası Wind Chill Calculator ne işe yarıyor anlamadım. Biliyorsanız, yorumda söylerseniz sevinirim.
Heat Index Calculator ise, hissedilen sıcaklığı yazıyor. Sıcaklık ve Nem değerini giriyorsunuz ve hissedilen sıcaklık karşınıza çıkıyor. Description kısmında ise tehlikeli olup olmadığı yazıyor.

Güzel bir kaynak olan WeatherCast kullanımını anlatıık. Sizinde bunun gibi bildiğiniz başka siteler varsa, yorumda yazmaktan çekinmeyin. Sağlıcakla kalın…

Reklamlar

WeatherCast – Hava Delileri İçin Müthiş Bir Kaynak” üzerine 3 düşünce

 1. dogukocatepe (Doğu Ataşehir/İstanbul, 139 m | Aydos/İstanbul)

  Ben bilmiyordum mesela. 🙂 Wind Chill rüzgarın hissedilen sıcaklığa etkisidir.

  Bu arada ben program yazdım. Potansiyel sıcaklık, Theta-E, Virtüel Sıcaklık, Buhar basıncı, Mixing Ratio, Havanın yoğunluğu (kg/m^3), doymuş buhar basıncı, doymuş mixing ratio, station pressure, çiy noktası, ıslak hazne sıcaklığı, çiy noktasına göre bağıl nem oranı, yaklaşık LCL seviyesi, yaklaşık kuru adyabatik lapse rate, yaklaşık doygun adyabatik lapse rate değerlerini hesaplıyor.

  Feet > Metre
  Metre > Feet
  hPa > inHg
  inHg > hPa
  Kelvin > Celsius
  Celsius > Kelvin
  Celsius > Rankine
  Rankine > Celsius

  dönüşümlerini yapıyor. Rüzgar, basınç hesaplamalarını da yaptıktan sonra DFS’nin test sürümüne başlarım. 🙂 Aslında çok şey gerekiyor keşke o kadar kolay olsaydı.

  Liked by 1 kişi

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s