Yazlıklar İçin Erken Mi ?


Hepimizin sıcaklardan bunaldığı, üstüne üstlük kurak geçen süreç sona ermiş gibi görünüyor. Hava Delileri için en sıkıcı olan günler geride kaldı gibi. (En azından yağış kovalayacağız.)Hepimizin merak konusu, Yazlıklar için erken mi ? Daha erken diyebiliriz. Hazirana kadar erken en azından. Gelin bakalım nasıl olacak havalar:

Azor Yüksek Basıncı pide şeklini alıp, kollarını bize uzatmasıyla coğrafyamızda etkili oldu. Azor Yüksek Basıncının çekilmesiyle bölgemizde çeşitli depresyonlar(alçak basınçlar) oluşacak. Buna bağlı olarak uzun süre alçak basınçlar etkisinde olacağız. Diyagramlara bakarsak;

MT8_Istanbul_ens

Arada da olsa, sıcak hava dalgalarıyla karşılaşacağız. Genelde mevsim normallerinde seyredeceğiz diyebiliriz. Yağış açısından da çok olmasa da bereketli bir döneme giriş yapıyoruz.

MT2_Istanbul_ens

Basınca baktığımızda da, yaklaşık 1010 hpa’lık bir değerdeyiz. (1013.25 hpa sınır değerdir.Bunun üstü yüksek,altı alçak basınç olarak adlandırılır.) 20-25 derece gibi değerler sıcak gibi gözükebilir ancak Karadeniz’in bu sene normalden soğuk olduğunu, kuzey bileşenli rüzgarların, Karadeniz’in soğuk havasını üstümüze taşıdığını söylemek isterim. Biraz da yaz nasıl geçecek ona değinelim;

İl Meteo yaz için yaptığı tahminde normalden sıcak, yağışlar için “Akdeniz Havzası” için normalden fazla demişti. Bu tahminde tutarsızlıklar var bence. Normalden sıcak olmamız için Yüksek Basınç etkisinde olmamız ve Azor’un bölgemiz de aktif olması gerek. Azor bölgemiz de aktif olursa yağış açısından sorun yaşarız. Jamstec de aynı tahmini yapmış.

temp2.glob.JJA2015.1may2015

tprep.glob.JJA2015.1may2015

​Jamstec haritalarına bakarak bu sene El Nino varlığından söz edebiliriz. El Nino ülkemize doğrudan etki etmese de, dolaylı yollardan edebiliyor. Pasifikteki müthiş sıcak su birikmesi sonucunda küresel çapta daha sıcak bir yıl yaşanabiliyor. Şimdi konuştuklarımızı özetleyelim:

-Normal değerlerde bir sıcaklık ve nispeten yağışlı bir dönemdeyiz.
-Yazlıklar için daha erken.Haziranı beklemekte fayda var.
-Bu yaz normalden sıcak geçeceğe benziyor. Yağış bakımından ise kurak bekliyorum. Bakıp göreceğiz neler olacak.

Öncelikle yazıyı okuyup vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Sürç-i lisan ettiysek affola. Havadelisi ekibini, yazımı paylaşıp destek oldukları için teşekkür ediyorum. Daha başarılı ve bol aksiyonlu(havalar açısından), sevdiklerinizle, beraber bir yaz diliyorum. Sağlıcakla kalın..

Takip etmek için;
Email: havanotu@gmail.com
Twitter: @havaninotlari
Facebook: https://www.facebook.com/havanotlari
Blog: havaninotlari.wordpress.com

Eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s