Her Skew-T Güvenilir Mi ?


Büyük çoğunluğunuz Weatheronline’nın Skew-T çıktısını kullanıyor olabilirsiniz. Fakat, bu çıktıda hem her şehir yok, hemde pek güvenilir değil. Ancak korkmayın, imdadımıza yetişen beyaz skew-t’li bir prens var.

Bu yüzden ARL(Air Resources Laboratory) adlı bir site göstereceğim. İlk önce aşağıdaki linki açın bir kenarda dursun.
http://ready.arl.noaa.gov/READYcmet.php

arl2

Kullanabileceğimiz 2 yöntem var.

1.Yöntem;

Kırmızı içine aldığım yere bulunduğunuz yere yakın bir istasyonun WMO kodunu girebilirsiniz. Örneğin; İstanbul Atatürk Havalimanı için “LTBA” gibi. Eğer WMO kodunu bilmiyorsanız “Search for code” yazan yere tıklayarak, açılan sayfada CTRL+F yaparak, “İstanbul” yada “İzmir” yazıp aratırsanız kodları bulabilirsiniz.

2.Yöntem;

Yeşil içine aldığım yerde, bulunduğunuz yerin enlem ve boylamlarını girerek, nokta atışı yapabilirsiniz.Bunun için Google Earth’e girerek,bulunduğunuz yerin enlem boylamlarını bir yere not edin.Sonra mavi içinde aldığım yere tıklayın, not aldığınız değerleri girin ve “convert decimal” diyin.Çıkan değerleri, ARL sayfasında diyerek “continue” butonuna basın.

Adsız

Karşınıza bu sayfa çıktı.Önce meteogram nasıl oluşturacağız ona bakalım;

Adsız

3 seçenek çıktı.İlki orta ve kısa, ikincisi uzun, üçüncüsü de kısa vadeli tahminler için kullanılır.Siz, kendinizi falcı sanıp ikincisine bakmayın mümkünse.Ben birincisine tıkladım, go dedim ve karşıma bu sayfa çıktı;

Adsız

Burda en son GFS güncellemeleri mevcut.En güncel olanı en başta ki. Next diyip devam edelim;

Adsız

Burada Starting Date/Time: bölümünden hangi tarihte başlatmak istiyorsanuz onu seçin.

Forecast duration from starting time: Bu bölümde ise başlattığınız tarihten itibaren, tahmin modelinin uzunluğunu (saat cinsinden) belirleyin.

Fields to plot: Buradan dilerseniz, “default” yapıp standart bir meteogram seçebilirsiniz. “default with winds ” yaparsanız rüzgarları da ekler. ” Choose from below ” yaparsanız, aşağıdan kendiniz manuel olarak istediğiniz GFS çıktısını kendinize belirleyebilirsiniz.
Plot text below wind flags:
Bu da meteogramdaki rüzgâr düzenlemesi, “none” derseniz düz rüzgâr oklarını gösterir, “speed only” yaparsanız, meteogramıdaki rüzgâr oklarının altında knot cinsinden hızını sayılsal olarak yazar. ” Speed and Direction ” yaparsanız rüzgârın açısını da verir.

Default with winds yaptığım için, aşağıdan kendim ayrı bir seçim yapmıyorum.

Output Options: Bölümünü grafik oluşturması için, Graphic and text” yapın.
Meteorogram size (dpi): İse meteogram resminin boyutlarını ayarlamanıza yarar.
Dilerseniz “Get PDF?” bölümünü de ” yes ” yaparsanız, PDF dosyası ile meteogram çıktısı da elde edebilirsiniz.

En son olarak, güvenlik kodunu girin ve ” Get Meteogram ” butonuna tıklayın.

Adsız

Nur topu gibi bir meteogram elde ettik.Şimdi Skew-T zamanı.Bunun için “Sounding” yazan yere tıklayarak, meteogram da izlediğimiz yolları izlersek asağıdaki sayfayı göreceğiz.

Adsız

Dilerseniz ” Animation ” bölümünden formatı da belirleyerek bir animasyon oluşturabilirsiniz. Ben istemediğim için “none” yaptım.
Graphics: Bu kısımda bütün yukarı atmosfer verilerini görmek için “all” seçimi yapmanız daha uygun olur. Böylece 3’ü birden oluşturuluyor.

44547968_text

Şimdi bunu neden yaptık ? Burada üst seviyeler boyunca, rüzgar hızı, rüzgar yönü, çiğ noktası ve sıcaklık değerleri var. Bunu sadece sıcaklık bakmak için kullanmayın. Örneğin Totals Totals Index hesaplaması yapalım. Hesaplama şu şekilde;

TT : T850 + Td850 – 2T500 T850: 850 hpa sıcaklığı
Td850:850 hpa çiğ noktası
T500: 500 hpa sıcaklığı
8.2 + 6.1 -2*(-17.0) = 48.3 çıktı.Bu değerin ne demek olduğunu, sizden yorumda bekliyorum 🙂

544547968_theta

Diğer bir haritamız da Potansiyel Sıcaklık Diyagramı.Sıcaklık olarak Kelvin kullanılır.En doğru biçimde enverziyon noktasını bulmamızı sağlar.

644547968_profile

Bu da Skew-T diyagramımız.

ARL her havadelisi için çok güzel bir kaynak sitesi. Elinizin altında bulunmasını öneririz.Skew-T yorumlaması ise yakında blogumuzda olacak.

Sorularınız veya eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Reklamlar

Her Skew-T Güvenilir Mi ?” üzerine 20 düşünce

   1. dogukocatepe

    Neyi? Mececigavayk mı? Megabayt demeye çalışmıştı teyzem. 🙂 Bir de bisiklet ve elektronik delisiyim onu da diyeyim. Okul projesi diye doğrultucu devre ve kondansatörlü güneş enerjili fanlı serinleten şapka yapmıştım. Bisiklet dediğim ise Google Earth’a göre %39 eğimle 286 metreye çıktım dün. O da bir başka deliliğim. Yeni hedefim Aydos (537 metre). 949 hPa’ya denk geliyor aydos. Aşağıda sis varken aydosa çıkıp aşağıdaki pamuk yığınını seyretme hayalim var uzun süredir. Skew-T olmaktan çıktı konu. Pek bakan yok gibi benim blogta da vaziyet bu. Site istatistikleri ne diyor bu konuya?

    Liked by 1 kişi

   2. havaninotlari Yazıyı Yazan

    Her gün girenler var. Seviyorlar ama yorum yazmaya yada beğenmeye mi üşeniyorlar, yoksa sevmediklerindenmi yazmıyorlar bilmiyorum. Bende bisiklet delisiyim 🙂 Geçen yaz, her haftasonu İstanbul Park’a gidiyorduk. Tek başıma Sabiha Gökçen’e gitmiştim bir kez 🙂

    Liked by 1 kişi

 1. dogukocatepe

  Ben Root. (Doğu Kocatepe) Biliyorsunuz beni zaten. Artık blogta yazıyorum. Havadanadam.wordpress.com’da
  Neyse şimdi ben bu konuyla alakalı birşey farkettim. CAPE düşükken takır takır dolu yağması(22 nisan İstanbul), CIN 500 iken kırmızı kütlelerin oluşması(20 mayıs balıkesir), Lifted İndex 0’ın üstündeyken İzmir’de kar gibi dolu yağması ve bulutun son anlarında dönme hareketine başlayarak süper hücreye dönüşmesi(20 mayıs) vb. daha birçok olay oluyor. Yani bence konvektif tahmin endekslerinin hiçbiri tam olarak güvenilir durumda değil. Termodinamik konveksiyon bile zor tahmin edilirken işin içine bir de dinamik konveksiyon girince tahmin etmek bu endekslerle çok zor hale geliyor. Bence en iyisi olası tüm durumları değerlendirmek ve endekslere bağımlı olmadan tahmin yapmak. (700 hPa ne kadar kuru diğerleri ne kadar doygun, jet akımları ne kadar kuvvetli,yüksekliğe bağlı rüzgardaki açı değişimi ne kadar çok, 850hpa – 500 hpa farkı 22,5’in ne kadar üstünde(normalin), updraft kaç m/s vb.) gibi yollarla kağıt kalemle tahmin yapmak en iyisi bence. Tek problem MGM’nin bu verileri böyle değerlendirmeye üşenecek olması. Düşünsene en son 82 oldu galiba, o kadar il için tek tek hesaplayacaksın. Olacak iş mi?

  Beğen

  Cevapla
  1. havaninotlari Yazıyı Yazan

   Dedikleriniz doğru katılıyorum. Endeksler fazla tutarlı değil. Ama tek başına tutarlı değil. Hepsini bir arada kullanınca tutarlı olabileceklerini düşünüyorum. MGM’de dediğiniz gibi 700 hpa ne kadar kuru, 850-500 hpa farkına bakıyor bence. 82 il hesaplamak cok zor çünkü.

   Liked by 1 kişi

   Cevapla
   1. dogukocatepe

    Ben aynı zamanda bilgisayar delisiyim. Assembly, C, CSharp, Visual Basic, Basic, Batch, HTML, Java dillerini biliyorum. İşi havadeliliğimle de birleştirmenin bir yolunu arıyorum. Eğer havadelisi programlarının kaynak kodlarını bildiğiniz bir yer varsa söyleyin. Azcık kurcalayıp kendi modelimi yaparım belki. (CFS’nin kodları 1,3 GB’tı galiba. Yapamam yani öylesine dedim. 🙂 )

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s